Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

Tarih: 14 Nis 2019

Zorunlu Deprem Sigortası, DASK (Doğal Afetler Sigortaları Kurumu) olarak da bilinmektedir. Doğal Afetler Sigortaları Kurumu olarak 2000 yılından itibaren belediye sınırları içerisinde kalan tüm meskenlere yönelik zorunlu hale getirilmiş poliçeleri düzenleyen kurumdur.

Doğal Afetler Sigortaları Kurumu, deprem kuşağı üzerinde yer alan ve sürekli deprem riski altında bulunan ülkemizde belediye sınırları içerisindeki yapıların olası bir deprem ve sonrasındaki zararları korumayı amaç edinmiştir. 27.03.2001 tarihi itibariyle belediye sınırları içerisinde yer alan tüm meskenler için gerekli olmasının yanı sıra, devlet tarafından yaptırılması zorunlu kılınmıştır. Bu tarih itibariyle olası bir deprem sonra, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesi bulunmayanlar, bu sigorta kapsamında doğal afetlerle ilgili mevzuat çerçevesinde, zararın karşılanmasına yönelik herhangi bir talepte bulunamayacaklardır.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) bulunmayan için özellikle kamu kurum, kuruluşlarda tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmemekle birlikte, Ağustos 2012 tarihinde itibaren meskenlerde elektrik ve su aboneliği işlemleri de sağlanmamaktadır. Bu anlamda Tapu Tescil İşlemlerinin gerçekleştirilmesi, elektrik ve su aboneliğinin başlatılabilmesi için Deprem Sigortası (DASK) yaptırmak bir zorunluluktur.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap