Müren Kokteyl

Tarih: 16 Şub 2021

Sanat Güneşimiz nam-ı diğer Paşa, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden Zeki Müren ve 1991 yılında devlet sanatçısı ünvanını almaya hak kazanmış besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair. 24 Eylül 1996’da kaybettiğimiz Zeki Müren’in bir diğer özelliği ise kendine has tarifine sahip Müren Kokteyli’dir. 1994 yılında ait kendine has anlatım dilinin naifliği, kokteylin yapılışına dair tarifi sizi o eski günlere götürecektir. Tarifin okunuşu Sanat Güneşi’mizin içimizde bir yerler hala yaşadığını bizlere bir kez daha gösteriyor.

Müren Kokteyl Tarifi

Efendim, önümüzde bayram ve yılbaşı gibi tatlı günler var. Ve de kış yavaş yavaş yaklaşmakta. Mutlu yuvalarımızda rahat rahat ılık ılık oturduğumuz geceleri, bendenizin buluşu olan tatlı bir içki ile süslemek istersiniz diye düşündüm ve sizlere Müren Kokteyl’in tarifini yapmak istedim. Bakınız, deneyiniz, hem çok kolay, hem de çok nefis oluyor.

On tane kalın kabuklu limonun kabuklarını tertemiz, hatta hiç kullanılmamış bir rendenin orta delikli kısmından güzelce rendeleyip bir komposto tabağına koyacağız. Sonra limonları iyice sıkıp suyunu bu rendelenmiş kabukların üzerine dökeceğiz. Buna bir bardak toz şekeri ilave edip karıştıracağız. Şimdi sıra önemli kısmında. İçkiyi içebilme dozuna göre bir şişe konyak ve bir şişe votkayı beraberce bu kaba dolduracağız. Buz parçalarını da kaba ilave edip bir saat bekleteceğiz. Rendelenen limon kabukları biraz şişip üste çıkacaklar.

Esasen bütün mesele bu içkinin mezesiz içilişinde efendim. Her bardağa içkiden doldururken bir kaşıkta limonu, şekeri, votkayı, konyağı emip şişen o özel esanslı kabuklar ağzın içine o kadar güzel bir rayiha ve ferahlık verecek ki, yanında başka bir mezeye lüzum kalmayacak. Bu değişik içkiyi içenler bana hak verecekler. Apayrı bir, sarhoşluk değil de, “birhoşluk” hissedecekler.

Yalnız, pek kaçırmamak lazım. Bir limonata bardağı, haydi bilemediniz iki bardak, o gece size bütün dertlerinizi unutturup tatlı hülyalar ve renkli rüyalar getirecek. Tekrar arzetmeyi faydalı bulacağım. Rendenin soğan kokmamasına çok dikkat etmek gerek.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap