Tuz Gölü Muhteşem Görüntüsü İle Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Tarih: 13 Haz 2021

Yaz mevsiminde suların çekilmesi ile harika bir görüntünün oraya çıktığı Tuz Gölü yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Dünyanın en önemli yaşam alanlarından biri olan Tuz Gölü aynı zamanda pek çok canlı türünün de sığınağı. Tuz Gölü, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük göllerinden ve en sığ tektonik göl olma özelliğini barındırıyor. Dünyanın en büyük tuz gölleri arasında yer alır ve Türkiye’nin tuz ihtiyacının büyük bir kısmı da buradan karşılanır.

Türkiye’nin önemli kuş alanlarından olan göl, birçok türküye ilham olan ve “allı turna” olarak bilinen flamingoların üreme alanlarından biri olması nedeni ile Tuz Gölü’nün ününe ün katıyor. Görüntüsü ile birçok turistin ilgisini çeken Tuz Gölü fotoğraf sanatçıları için doğal bir stüdyo gibidir. Göl manzarası için gelenlerin yanı sıra sağlık açısından da göle uğrayanların sayısı hayli fazla. Yağış miktarının azalması, açılan kaçak kuyularla yeraltı sularının bilinçsizce tüketilmesi ve yanlış sulama yapılması, aşırı buharlaşma, bazı akarsuların yazın kuruyarak göle ulaşamaması gibi etkinler Tuz Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesine sebep oluyor.

Göl yılın her dönemi ziyaretçilerin uğrak noktası. Suyu çekilen gölde bir uçtan diğer uca kadar yürüyerek dolaşan ziyaretçiler fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyor. Gölün doğal görüntüsünün etkileyici olduğunu belirten Hakan Temiz adlı ziyaretçi, “Osmaniye’den geliyorum burada sözleşmeli er sınavına girdikten sonra Tuz Gölü’nü görmeden memlekete gitmek istemedim. En son 7 yaşında buraya gelmiştim. Gerçekten burası çok güzel, sular biraz çekilmiş ama doğası, manzarası ile çok güzel. Arkadaşlarımız ile birlikte bol bol fotoğraf çektik. Herkesin mutlaka göle gelip ziyaret etmesini tavsiye ediyorum.” dedi.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap