Telefon Kaskosu : Çalıntı, Ekran Kırılması ve Daha Fazlası

Tarih: 28 Mar 2019

Son dönemde üreticilerinin yüksek teknoloji ile donatılmış cep telefonlarını piyasaya sürmesi ve telefonların ortalama iki bin lira ve üzerinde yer alması kullanıcıların cihazlarını teminat ve güvence altına alma ihtiyacını doğurmuştur. Artan yüksek meblağlı cep telefonu fiyatlarına karşın, Cep Telefonu Sigortası (Kaskosu) ihtiyacı günümüzde aranan bir ürün haline gelmiştir. Özellikle ilk günden süre gelen hırsızlık, çalıntı gibi risklerin dışında cam kırılması ve su (sıvı) ile teması da ciddi anlamda hasarlara sebebiyet vermektedir.

İstatistiklere bakıldığında yeni bir cep telefonu almış kullanıcılar, ortalama üçüncü ay içerisinde cep telefonlarını yere düşürmekte veya sıvı ile temas gibi hasarlı durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca bu hasarlar içerisinde cep telefonu şarj edilirken maruz kalınan yüksek voltajda yer almaktadır.

Telefon Sigortası (Kaskosu) Nedir?

Kaza sonucu hasarlanma, ekran kırılması, yüksek voltaj, hırsızlık, sıvı teması, hatalı aksesuar gibi durumlar karşısında oluşabilecek zararı karşılamaya yönelik ve bu hasarı teminat altına alan sigorta ürünüdür.

Telefon Sigortası (Kaskosu) Nasıl Yapılır?

Telefon kaskosu yapan firmalar ilk olarak Vodafone, Turkcell, Media Markt, Teknosa gibi şirketler olsa bile Sigorta Şirketleri de geliştirmiş oldukları ürün ile müşterilerine hizmet vermeye başladı. Bu anlamda Cep Telefonu Sigortası (Kaskosu) yaptırmak için size en yakın yetkili sigorta acentesi ile iletişime geçerek veya ziyaret ederek bu hizmeti satın alabilirisiniz.

Telefon Sigortası (Kaskosu) Hangi Hasarları Karşılar?

Başta hırsızlık, ekran kırılması, yüksek voltaj, su (sıvı) teması vb. oluşabilecek riskleri karşılamaktadır. Burada özellikle hırsızlık durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Cep telefonunuz; ikamet ettiğiniz ev, iş yeri veya kilitli halde bulunan aracınızın içerisinde iken çalınması durumunda hasarı karşılanmaktadır. Bir kafede otururken cep telefonunuzun çalınması durumunda çaresiz kalabilir, sigorta şirketinden tazminat talep edemeyebilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda polis raporunun da talep edileceği göz ardı edilmemelidir. Bu anlamda Cep Telefonu Sigortası (Kaskosu) yaptırırken, şirketlerce değişiklik gösterebilecek bu durum karşısında yetkili sigorta acentenizden detaylı bilgi talep ediniz.

Telefon Sigortası (Kaskosu) Ne Kadardır?

Telefon kaskosu fiyatları sigorta şirketlerinde farklılık göstermesine rağmen, yıllık yaklaşık olarak cep telefonu fatura bedelinin %10-%15 bandında olduğunu söyleyebiliriz. Beş bin lira değere sahip bir telefonun yaklaşık olarak yıllık 500 ila 750 lira arasında değişen fiyatlarla teminat altına alınabileceğini söyleyebiliriz.

Telefon Sigortası (Kaskosu) Kapsamı-Şartları Nedir?

Oluşabilecek hasar ve zarar durumlarına karşılık, sigorta şirketlerince farklılık göstermesiyle birlikte ortalama iki onarım ve tam bir zayi (kayıp-çalıntı) hakkı verilmektedir. Sigorta işlemi gerçekleştirirken bu kapsamı yetkili sigorta acenteniz ile görüşmenizde fayda vardır. Ayrıca poliçe satın alırken muafiyet olup olmadığı, ikame cep telefonu hakkının bulunup-bulunmadığı da dikkat edilmesi bir diğer konulardır.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap