Kızıl

Tarih: 25 Haz 2019

Hikaye anlatımlarında güçlü tasvirlere yer veren Avusturya’lı yazar Stefan Zweig, Kızıl hikayesinde de bu yönüyle çok iyi bir iş çıkarmıştır. Gençlik dönemi yapıtlarından olan Kızıl, 1908 yılına ait Bertold Berger’in hikayesini anlatmaktadır.

Kızıl Kitap Konusu

Stefan Zweig, Kızıl hikayesinin baş kahramanı olan Bertold Berger’in, yaşadığı şehirden ayrılıp Viyana’ya yerleşmesi ve burada başından geçen olayları anlatmaktadır. Berger henüz 18 yaşında, ciddi özgüven problemi yaşamakta ve kendini topluma kabul ettirmeye çalışmaktadır. Yaşanılan sonbahar mevsimini, rüzgarı, yağmuru ve ağaçları güçlü tasvir yönleriyle aktaran yazar Stefan Zweig, Berger’in yalnızlığını ve bu zorlu alışma döneminde başından geçenleri bizlere soluksuz bir şekilde aktarmaktadır.

Yaşlı bir kadının kiraladığı evin odalarından birini tutan Berger, burada bir başka üniversite öğrencisi olan ve hukuk okuyan Schramek ile tanışmıştır. Üst sınıf olan Schramek ile gün geçtikçe daha fazla vakit geçiren Berger, aynı zamanda Schramek’in kız arkadaşı olan Karla ile yakınlaşmaya başlamıştır.

Geçen süre zarfından yaşadıklarından anlam çıkarmaya ve olan biteni sorgulamaya başlayan Berger, o dönemde hastalanan ev sahibesinin kızına bakmayı kendine görev bilmiştir. Viyana’ya gelirken günlük tutmayı planlayan Berger, bunu uzun süre ihmal ettiğini fark eder. Günlük tutmaya ilk cümlesi olan “Incipipvitanuova” (Yeni bir hayat başlangıcı) yazarken, elinden bir türlü geçmeyen kızıllık dikkatini çeker.

Ev sahibesinin hasta kızından kendisine kızıl(cık) hastalığının bulaştığını farkeder. Birden doktorun bu hastalık ile ilgili sözleri aklına gelir; “Bir çocuk hastalığı olan kızıl, büyükler için ölümcül olarak sonuçlanmaktadır”. Yakalandığı kızılcık hastalığı sonucunda yataklara düşen Berger, ateşler içerisinde yanıyordur. Yakalandığı bu hastalık sonucunda tüm ev derin bir kedere bürünürken, başucunda kız kardeşi, Karla ve Schramek çaresizce iyileşmesini beklemektedir. Bu süre zarfında ise dışarıda, soluksuz akıp-giden yaşamın sesi geliyordu.

Kızıl Kitap Yorumu

Stefan Zweig; henüz hayata yeni atılan şehrini, ailesini, arkadaşlarını geride bırakan Berger’in yeni bir hayata başlangıcı karşısında yaşadığı zorlukları en ince ayrıntısına kadar gözler önüne sermektedir. Belki de yakından şahit olunan bu hayat ve zorluklarını aktaran hikaye bir solukta okunacak türden.

Keyifli okumalar dileriz.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap