Sigorta’da Meslek İndirimi Nedir?

Tarih: 24 Mar 2019

Sigorta’da Meslek İndirimi; poliçesi zorunlu olmayan örneğin kasko sigortası, konut sigortası gibi poliçelerde sigortalının meslek grubuna göre farklılık gösterebilen indirim oranlarına denir. Aynı zamanda bu indirim ve oranları sigorta şirketlerinin insiyatifinde bulunmaktadır. Örneğin A şirketi %10 indirim uygularken B şirketi bu oranı uygulamayabilmektedir. Bu anlamda poliçe yaptırırken şirketlerin meslek indirimi oranlarını bilmek önemlidir.  

Sigorta’da meslek indirimi; özellike öğretmen, emniyet mensubu, kamu çalışanları, doktor ve öğretim görevlisi gibi meslekleri kapsamaktadır. Meslek indiriminizin olup olmadığını yetkili sigorta danışmanınız ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Sigorta’da Meslek İndirim Oranı Nedir? 

Bu meslek grupları sigorta şirketleri açısından kendileri için risk oluşturmayan, bilinç düzeyi yüksek tüketici konumdadırlar. Sigorta şirketleri bu tüketici grubunu ödüllendirmek adına meslek indirimine gitmektedir. Bu meslek gruplarında bulunan tüketiciler, diğer tüketicilere nazaran daha az risk grubunda yer almaları, daha az trafikte seyahat etmeleri ve daha dikkatli sürücü ve tüketici pozisyonunda olmaları itibariyle avantajlı indirimlerden yararlanmaktadırlar. Bu indirim oranı ortalama olarak % 10 dolaylarında gerçekleşmekte olup, sigorta şirketi ve meslek koduna göre farklılık göstermektedir. Hangi sigorta ürünlerinde meslek indirimi yapılıp yapılmadığı, meslek kodunuza göre indirim oranlarını öğrenmek adına yetkili sigorta danışmanınız ile görüşme sağlamanız önemlidir. 


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap