Schindler’in Listesi

Tarih: 13 Kas 2019

Schindler’in Listesi; 1993 yılı Amerikan yapımı olarak Biyografi, Drama, Tarih ve Savaş kategorilerinde vizyona girmiş bir filmdir. Orjinal ismi Schindler’s List olan filmin yönetmenliği Steven Spielberg yaparken, senaristleri Thomas Keneally ve Steven Zaillian’dır. 4 Mart 1994 tarihinde Türkiye’de vizyona giren film 195 dakika (3:15 saat) sürmektedir. Başrollerinde Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes’in yer aldığı film 8.9 IMDB puanına sahiptir. Ayrıca IMDB‘nin en iyi 250 film listesinin 6. sırasında yer almaktadır. Schindler’in Listesi Amerikan Film Enstitüsü’nün güncel listesinde 9. sırasındadır. $22,000,000 bütçe ile hazırlan film, toplamda $322,243,445 gişe hasılatı elde etmiştir.

Schindler’in Listesi Konusu

Filmin baş kahramanı olan Oskar Schindler, ikinci dünya savaşı esnasında parasız bir girişimcidir. Güçlü iletişim yeteneğine sahip olan Schindler, savaş dönemini fırsat bilerek yahudilere ait olan emaye fabrikasını, yine yahudilerden aldığı para ile satın alıp gettodaki ucuz iş gücü ile güçlü bir saltanat kurmuştur. Kendi deyimiyle iyi bir pazarlamacı olan Schindler, bu süre zarfında nazi partisinde üst düzey subaylar ile ilişkisini güçlendirerek üretimi yaptığı ürünlerin tamamını Alman Ordusuna satmayı başarmıştır.

İyi bir muhasebeci ve aynı zamanda yahudi olan Itzhak Stern ise Schindler’in sağ kolu konumundadır. Stern, fabrikaya ait tüm muhasebe kayıtları, subayların bilgi kayıtları ve daha birçok işi yürütmektedir. Aynı zamanda işçi alımları da yine Stern tarafından yapılmaktaydı. Elbette Stern, bazen gerekli olmayan kişileri de gettodan kurtarmak amacıyla fabrikada işçi gibi göstermekteydi. Çünkü fabrikada çalışmak, gettodaki yaşama göre cennet olarak nitelendirilmekteydi. Schindler’in bu durumu öğrenmesi çok da uzun sürmeyecekti.

Yahudiler için fabrikada çalışmak, kaçınılmaz buhar odaları ve yanıp kül olmaktan daha iyiydi. Elbette getto kampının başına Amon Goeth adlı nazi subayı gelene kadar. Amon, soğukkanlı acıma duygusuna sahip olmayan, hatayı ve çalışmamayı kabul etmeyen bir subaydır. Kaldığı evin balkonundan rastgele gettoda yaşayanlara, çalışanlara ateş ederek öldürmekten zevk almaktadır. Schindler’in Amon ile yaptığı “güç ve güçsüzlük” konuşması sonrasında Amon’un, davranışları değiştirmesi ve keskin kararlarının yumuşamasına sebep olacaktır.

Schindler, ucuz iş gücü ve bağlantıları dolayısıyla yüklü miktarda paraya sahip biri konumuna gelmiştir. Güçlü bir dokunulmazlık ilişkisine sahip olmuştur. At sırtında eşi Emilie ile gettoyu seyrederken, yahudilerin anlamsız ve yersiz öldürülüşleri kendisini derinden etkilemeye başlamıştır. Getto’daki yahudilerin yakılmak üzere Auschwitz’e gönderilmesine başlanmasıyla Schindler, yüklü paralar vererek yaklaşık 1100 yahudiyi satın almıştır. Satın aldığı yahudi erkekler bir trenle gönderilirken, kadınlar ve çocuklar ise bir başka trene bindirilmişlerdir. Schindler’in memleketi olan Zwittau-Brünnlitz’e gelmeleri gereken kadınlar, yakılmak üzere Auschwitz’e sevk edilmelerinin anlaşılması üzerine Schindler’in müdahaleleri sonucu son anda kurtarılmış ve kendi fabrikasında çalıştırılmak üzere Zwittau-Brünnlitz’e ulaşmışlardır.

Schindler, burada savaş sanayisine yönelik top, mermi ve diğer teçhizatları üretmek ve fabrikasına getirdiği yahudileri korumak üzere biriktirdiği tüm parayı harcamıştır. Fabrikasından çıkacak her bir ürünün, bir başka hayatı sonlandıracağının farkında olan Schindler, başka tedarikçilerden aldığı ürünleri, kendi fabrikasında üretim yapmış gibi zararına satmaya başlamıştır.

Savaşın sona ermesi duyurusunun ardından, Schindler ve eşi Emilie fabrikayı terk etme hazırlıklarına başlamışlardır. Kurtardığı yahudiler ise kendisine bir başka yahudinin ağzından alınarak, eritilip yüzük haline getirilen ve içerisinde “Kim ki bir insanın hayatını kurtarır, o tüm Dünya’yı kurtarır” sözünün işlendiği altın bir yüzük hediye etmişlerdir.

Ayrıca yanında çalışan yahudilerin tamamının imza atarak hazırladığı ve yakalanması halinde kendini kurtarmasına yönelik yazılan yazıyı, kendisine teslim etmişlerdir. Tüm bu davranışlar karşısında duygulanan Schindler, neden arabasını satıp daha fazla yahudiyi kurtarmadığını veya nazi rozetini satıp en az bir yahudi kurtarabilecekken neden bunu yapmadığı sorularını sormaya başlamıştır.

Schindler’in Listesi Yorumu

Schindler’in Listesi, İkinci dünya savaşı esnasında uygulanan yahudi soykırımı, getto yaşantısını ve daha fazlası müthiş bir baş yapıt olarak sunmaktadır. 3 Saat 15 dakika boyunca soluksuz izleyeceğiniz film, dönemin koşulları, davranış modelleri, insan profillerini ve daha fazlasını ayrıntılarıyla sizlere aktarmaktadır. Bir yandan nazi subaylarının akıl almaz davranışları, soğukkanlı tavırları ve umursamazca insan öldürmeleri diğer taraftan hayatta kalmak için her türlü yaşam mücadelesini veren insanları seyredeceksiniz.

Dönemin soğukluğuna ve soykırımın ruhuna vurgu yapmak isteyen film, yönetmeni Steven Spielberg tarafından siyah-beyaz olarak çekilmiştir. Filmin tek renkli unsuru ise kırmızı paltosuyla yaşam mücadelesi veren küçük bir kızdır. Gerçek bir hikayeden ilham alınarak çekilen filmde kurtarılan yahudiler bugün Schindler Yahudisi olarak bilinmektedirler. Biyografi, Drama, Tarih ve Savaş kategorilerinde yer alan Schindler’in Listesi filmi, bugüne dek izlediğiniz filmler arasında üst sıralara yerleşecektir.

Şimdiden keyifli seyirler diliyor, film ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Schindler’in Listesi Oyuncuları

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Malgorzata Gebel, Shmuel Levy, Mark Ivanir, Béatrice Macola, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Krzysztof Luft, Harry Nehring, Norbert Weisser.

 


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap