Satranç Oyuncusu

Tarih: 17 Nis 2021

Satranç Oyucusu; orjinal adıyla El Jugador De Ajedrez olarak 2017 yılında dram, tarih ve savaş kategorilerinde gösterime girmiştir. Film İspanyol yapımı olup, yönetmenliğini Luis Oliveros üstlenirken başrollerinde Marc Clotet, Melina Matthews ve Alejo Sauras yer almıştır. Çekimlerinin Budapeşte ve Kanarya Adalarında gerçekleştiği film 98 dakika (1:38 saat) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 6,3’tür.

Satranç Oyuncusu Film Konusu

İkinci Dünya Savaşı esnasında İspanya’da düzenlenen Satranç Turnuvası’nda şampiyon olan Diego Padilla, bu dönemde tanıştığı Fransız gazeteci Marianne Latour ile aşk yaşamaya başlamıştır. Birlikteliklerinden bir kız çocuğu olan çift, Marianne’nın ısrarı üzerine İspanya’dan ayrılarak Fransa’ya yerleşmişlerdir. Burada Marianne’nin en yakın arkadaşı tarafından Nazilere ihbar edilen Diego hapse atılmıştır. Marianne’nin tüm girişimlerine rağmen eşinden hiçbir haber alınamamıştır. Diego ise hapishanede yaşayan mahkumların başına geldiği gibi kendisinin de infaz edileceği günü beklemektedir.

Fakat yapılan sorgularda kendisinin Satranç oyuncusu olduğunu söylemesiyle Nazi Subayları’nın dikkatini çekmiştir. Hapishanede görevli Nazi Subayı ile düzenli olarak satranç oynamakta ve satrancın ince tekniklerini kendisine öğretmektedir. Diego bu süre zarfında kendisine verilen izin çerçevesinde eşine mektuplar yazmaya başlamıştır. Fakat mektuplara cevap beklememesi gerektiği Nazi Subayı tarafından kendisine tembihlenmiştir.

Nazilerin yenilgiye başlamasıyla Diego, serbest bırakılmıştır. Nazi Subayı, Diego’ya; hiçbir suçunun olmadığını, kendisine iftira atıldığını bugüne dek görevli olduğu yerde can sıkıntısını gidermek adına hapishanede tutulduğunu söylemiştir. Bunu üzerine Diego tekrar özgürlüğüne kavuşmuştur. Hapishaneden çıkışı ile yaşadığı eve giden Diego, burada eşini ve kızını aramaktadır. Fakat uzun zaman önce buradan taşındıklarını öğrenmiştir.

Eşinin ve kızının peşinden yollara düşen Diego, hasreti ve özlemiyle tüm yolları katedip eşinin ve kızının karşısına çıkmıştır.

Satranç Oyuncusu Film Yorumu

İkinci Dünya Savaşı dönemine farklı bir bakış açısına sunan film, klasik Nazi Subayı oyunculuğu ile soğuk ve acımasız yönünü tüm gerçekliğiyle göz önüne sermektedir. Film, bu sahnelerin çıkarılması ile tamamen aşk filmine dönüşebilecek potansiyele sahiptir. Özellikle filmin sonlandırılma sahnesinin gerçekten iyi düşünüldüğü söylenebilir. Fakat sahnenin bitişi, filmin sonlanışı çok da sarsıcı olabilirdi. Bu bitiricilik filmi çok daha etkileyici kılma potansiyeline sahipti.

Satranç Oyuncusu Film Oyuncuları

Marc Clotet, Melina Matthews, Alejo Sauras, Lionel Auguste, Stefan Weinert, Pau Durà, Mike Hoffmann, Maarten Dannenberg, Christian Stamm, Andrés Gertrúdix, Iris Vallés Torres, Blanca Zurdo, Juan Del Santo, Péter Geltz, Eric Bonicatto

Keyifli seyirler dileriz.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap