Sarayın Gözdesi

Tarih: 03 Oca 2021

Sarayın Gözdesi orijinal adıyla The Favourite filmi, İrlanda, Amerika ve İngiltere ortak yapımı olup, 2018 yılında biyografi, dram ve komedi kategorilerinde gösterime girmiştir. Senaryosunu Deborah Davis ve Tony McNamara’nın yazdığı filmin yönetmenliğini Yorgos Lanthimos yapmıştır. 119 dakika (1:59 st) süren filmin başrollerinde Olivia Colman, Emma Stone ve Rachel Weisz yer almaktadır. 15.000.000 dolar bütçeyle vizyona giren film toplamda 95.918.706 dolar hasılat toplamıştır. Filmin IMDB puanı ise 170.460 oylamaya göre 7,5’dir.

Sarayın Gözdesi Film Konusu

18. yüzyılda Fransızlarla savaş halinde olan İngiltere’de tahta zayıf bir kraliçe olan Anne yer almaktadır. Kraliçe oldukça kötü bir dönem geçirmekle beraber, çeşitli hastalıklara sahiptir. Kendisine dostluk, yoldaşlık ve arkadaşlık eden Leydi Sarah, kraliçenin yerine ülkeyi yönetiyor, önemli kararlarda büyük oranda Kraliçeye istediğini yaptıyor. Fakat bir gün Abigail adında yeni bir hizmetçinin gelmesiyle olaylar gelişmeye başlıyor.

Öncelerde soylu olduğunu söyleyen Abigail bu sarayda hizmetçi olarak başlayıp, yavaş yavaş istediğini almaya başlıyor. Önce Leydi Sarah’ın takdirini ve güvenini toplayan Abigail daha sonra gözünü Kraliçe’in en yakın arkadaşı olmaya ve tekrar asaletini kazanmaya çeviriyor. Yavaş yavaş ve emin adımlarla planlarını gerçekleştiren Abigail’in hedefinde Leydi Sarah vardır. Fakat Leydi Sarah, bu hizmetçi kıza çok güvenip onu en iyi şekilde yetiştirme gayreti içerisine girmiştir. Günün sonunda Abigail Kraliçe Anne’nin takdirini ve beğenisini toplayarak, kendini Leydi Sarah’ın yerinde buluyor. Leydi Sarah’ın bu duruma çok sinirlenmesine rağmen Kraliçe Anne, Abigail’i kendine en yakın olan kişi olarak seçip, kendisini soylu biriyle evlendiriyor.

Tekrar asaletine kavuşan Abigail, son hamle olarak Leydi Sarah’ı saraydan kovulmasını sağlamak ve uzaklaştırma planlarına başvuruyor. Elbette bu planlarda da başarılı oluyor. Fakat günün sonunda yaptığı hareket, kendisinin Kraliçe karşısında hala ezik bir hizmetçi olduğunu hissetmenin ötesine geçemiyor.

Sarayın Gözdesi Film Yorumu

18. Yüzyılın İngiltere’sinde saray içerisinde yaşananlara ayna tutan film, kraliçenin yaşantısını, karar almasını, aldığı kararlarda davranış modellerini ve saray içi entrikaları gözler önüne seriyor. Kraliçenin en yakın arkadaşı ile olan her türlü ilişkiyi de tüm çıplaklığıyla izleyicilerine sunuyor. Sarayda yaşamanın sorumluluğu, tehlikesi ve saray içerisinde yaşananlar bu filmde oldukça ön planda yer alıyor. Filmin bazı sahnelerinin çıplaklık barındırdığı ve IMDB olarak +15 yaş kategorisinde olduğunu belirterek iyi seyirler diliyoruz.

Sarayın Gözdesi Film Oyuncuları

Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Delves, Faye Daveney, Emma Stone, Paul Swaine, Jennifer White, Lilly-Rose Stevens, Denise Mack, James Smith, Mark Gatiss, Horatio, Willem Dalby, Edward Aczel, Carolyn Saint-Pé, John Locke, Nicholas Hoult, Everal Walsh, Basil Eidenbenz, Declan Wyer, Anthony Dougall, James Melville, Timothy Innes, Joe Alwyn, Wilson Radjou-Pujalte,


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap