Şamran Kanalı UNESCO Yolunda

Tarih: 17 Ara 2020

Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Kanalı dünya miras listesine girme yolunda.

Urartu Kralı Menua tarafından Van’ın Gürpınar ilçesinden kent merkezine su getirmek için 3 bin yıl önce yaptırılan Şamran Kanalı, günümüzde de varlığını koruyan ve halen kullanılan en önemli Urartu mimarileri arasında bulunuyor. Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan “Urartu Gelişim Koridoru” projesinin ardından şimdi de tarihin en eski sulama kanalı olarak bilinen Şamran Kanalı’nın dünya mirası listesine girmesi için UNESCO’ya başvuru yapmaya hazırlanıyor.

Tüm hazırlıkları tamamlanan tarihi kanalın başvurusu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, projenin Van’a, Edremit ilçesine ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Tarihi Şamran Kanalı’nın önemine değinen Başkan Say, böyle harika bir yapının miras listesinde yer almasının gerekliliğini vurguladı. Göreve geldiği günden itibaren Şamran Kanalı’na yönelik çeşitli çalışmalar yürüttüğünü anlatan Say, “Urartu Gelişim Koridoru projemizi tamamladık. Türkiye’deki ilk yürüyüş rotası Likya Yolu’nun ardından tamamladığımız proje ile Türkiye’de ikinci yürüyüş yolunu Van’a ve bölgeye kazandırmış olduk. Bölgede her yıl Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bu tarihi kanalı bisikletlerle pedallıyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta ile ilgili çalışmalar yapan tek belediyeyiz. Şimdi de 3000 yıllık bu tarihi kanalımızın ‘UNESCO Dünya Mirası’ listesine alınması işlemlerini başlattık. Edremit’imize ve bölgemize şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap