Riphagen

Tarih: 03 Haz 2020

Amsterdamlı bir ailenin sekizinci çocuğu olan Bernardus Andreas (Dries) Riphagen, 6 yaşında annesini kaybetmiş, babası ise ikinci evliliğini gerçekleştirmiştir. Fakat babası alkolik olmasından dolayı çocuklarıyla pek ilgilenmez. 7 Eylül 1909 tarihinde dünyaya gelen Riphagen, iki yıl Amerika’da çalıştıktan sonra, Hollanda’ya geri döner. Nasyonal Sosyalist Hollandalılar Partisine katılan Riphagen, aynı zamanda Al Capone lakabına da sahiptir. 13 Mayıs 1973’de hayatını kaybetmiştir.

2016 yılında vizyona giren film; dram, savaş ve biyografi kategorilerinde yer almaktadır. Yönetmenliğini Pieter Kuijpers’ın yaptığı filmin başrollerinde ise Jeroen van Koningsbrugge, Sigrid ten Napel ve Huub Smit yer almaktadır. Hollanda yapımı olan film; 131 dakika (2:11 st) sürerken, filmin IMDB puanı ise 7.2’dir.

Riphagen Film Konusu

İkinci dünya savaşı esnasında Hollanda’da yaşayan Dries Riphagen’in hayatını konu alan film; savaş ortasında kalan ve nazilerden kaçan yahudiler ile ilişkisini anlatmaktadır. Riphagen; bir yandan Alman ordusu istihbaratına, diğer yandan da Hollanda polisine çalışmaktadır. Nerede durduğu tam bilinmeyen Riphagen, bu kargaşa durumu fırsata çevirme niyetindedir. Tanıdığı yahudilere hayatta kalma ve Hollanda’dan kaçırma sözü veren Riphagen, yahudilere ait para ve değerli eşyalara gözünü dikmiştir. Yaptığı işlerle yahudilerin güvenini kazanan Riphagen, büyük bir servet toplamıştır. Fakat işler düşündüğü gitmez ve yaptığı oyun bir yerden sonra durur. Tam da bu sırada evlenmiş, çocuğu olmuş ve artık yalnız başına da değildir.

Riphagen Film Yorumu

İkinci dünya savaşının bir başka yönünü ele alan film, başroldeki Jeroen van Koningsbrugge’in müthiş oyunculuğu ile izlerken keyif alınacak filmlerdendir. Zekası, ikna kabiliyeti ve yaptığı hamleler ile kendine hayran bıraktıran Dries Riphagen, dönemin Al Capone lakaplı dolandırıcısıdır. Filmin ilk bölümü; konunun aktarılması adına çok iyi derlenmiş iken, ikinci bölümünde polis memuru Jan ile olan diyalogları uzun tutulmuştur. Buna rağmen kesinlikle izlenmelidir.

Keyifli seyirler diliyoruz.

Riphagen Film Oyuncuları

Jeroen van Koningsbrugge, Sigrid ten Napel, Huub Smit, Kay Greidanus, Anna Raadsveld, Lisa Zweerman, Peter Blok, Guido Pollemans, Britte Lagcher, Sieger Sloot, Tjebbo Gerritsma, Steef de Bot, Antoinette Jelgersma, Ronald Armbrust, Micha Hulshof


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap