Pompeii

Tarih: 10 Mar 2020

Pompeii Filmi; 2014 yılında Türkiye’de aksiyon, macera, dram ve tarih kategorilerinde vizyona girmiştir. Yönetmenliğini Paul W.S. Anderson’un yaptığı filmin başrollerinde ise Kit Harington, Emily Browning ve Kiefer Sutherland yer almaktadır. 105 dakika (1:45 saat) süren filmin IMDB puanı ise 5.5’tir. Kanada, Almanya, Amerika ve Birleşik Krallık ortak yapımı olan Pompeii filmin bütçesi yaklaşık $100,000,000 seviyelerinde gerçekleşmiştir. Filmin dünya genelinde toplam geliri ise $117,831,631 olarak gerçekleşmiştir.

Pompeii Film Konusu

M.S. 79 yılında geçen Pompeii filminin konusu, zengin bir tüccarın kızı olan Cassia’yı kurtarmak için zamanla yarışan Milo’nun destansı hikayesini anlatıyor. Roma’dan kendi şehrine dönen Cassia bir köle olan Milo ile yolda tanışıyor. Milo ise bir köle olmanın yanı sıra, aynı zamanda güçlü bir gladyatördür. Cassia’nın Roma’dan şehrine dönüşünün büyük sebeplerinden biri; Roma Senatöründen kaçma isteğidir, fakat senatör Cassia’nın peşini bırakmaz ve ailesinden onu istemeye gelir. Cassia’nın babası Roma Senatörünü oldukça ciddiye almakta, şehri olan Pompei’ye yatırım yapmasını istemektedir. Fakat Senatörün kızı ile evlenme isteği ve kızının isteksizliği karşısında çaresiz kalmıştır.

O sırada Milo bir köle olarak kendi hücresinde dinleniyor, hemen yan hücrede bulunan ve yenilmezlik ünvanıyla özgürlüğe hazırlanan bir diğer köle ile arenada karşılaşacağı anı bekliyordu. Senatör, Cassia ile Milo arasında olan bağın farkında ve bu yüzden Milo’nun ölmesini istiyordu. Arenada hazırlanan gösteride hiçbir şey beklendiği gibi gitmiyor. Tüm halk heyecanla gladyatörlerin savaşını izlemeyi bekliyordu. Fakat hazırlanan gösteri herkesi şaşkına çevirirken, izleyenleri oldukça sevindiriyordu.

Tam da bu sırada yamacına kurulan Pompei şehri üzerine Vezüv Yanardağı’ndan kayalar, lavlar püskürmeye başlıyor. Aktif hale geçen Vezüv Yanardağı şehri yavaş yavaş etkisi altına almaya başlıyor. Senatör bir yandan limana yetişip kaçmaya çalışırken, Milo onu takip etmeye başlıyor. Fakat tam da bu sırada denizden şehre doğru dev dalgalar gelmeye başlıyor. Bir yanda Vezüv Yanardağı diğer yandan dev dalgalar arasında sıkışan Pompei’de yaşayan halk, çaresizlik içinde kalıyor. Senatör ise şehirden Cassia ile kaçmanın derdine düşmüştür, fakat Milo bu kaçışa izin vermektecektir.

Pompeii Film Yorumu

Film, hikayesi bakımında Pompei şehrinin tarihini anlatmasının yanı sıra akıllara Lut kavmini getiren bir hikayeye sahiptir. Filmin ilerleyişi her ne kadar bir aşk üzerinden gerçekleşse de sonlara doğru aktif hale geçen Vezüv Yanardağı’nın Pompei için kıyamet kopmasını anlamını taşıyor. Pompei tarihinden bağımsız çekilen filmin, Milo’nun arenaya çıkışından sonrası ve Vezüv Yanardağı’nın aktif hale gelmesiyle esas tarihi ile paralel bir hal alıyor.

Bir şehrin tarih konusu sıkılmadan izleyeceğiniz filmlerden biridir Pompeii. IMDB puanın düşük olmasından ziyade, keyifle izleyeceğinize emin olun.

Pompeii Film Oyuncuları

Dylan Schombing, Jean-Francois Lachapelle, Rebecca Roberts, Kiefer Sutherland, Sasha Roiz, Jean Frenette, Joe Pingue, Currie Graham, Kit Harington, Maxime Savaria, Ron Kennell, Tom Bishop Sr., Emily Browning, Jessica Lucas, Carrie-Anne Moss, Jared Harris, Dalmar Abuzeid, Emmanuel Kabongo, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Brock Johnson, Kristina Nicoll, Janine Theriault, Mark Whelan, Anaïs Frenette, Donna Christo, Thomas Stumpo


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap