Ortak Alan Sigortası Nedir?

Tarih: 26 Mar 2019

Ortak Alan; genelde site veya apartman tarzı olan yapılar içerisinde bulunan ve sakinlerinin kullandığı alanların bütünüdür. Bu ortak alanlar başta; asansör, havuz, spor salonu, peyzaj alanları vb. olmaktadır. Ortak Alan (Site) Sigortası; bu belirlenen ortak alanlar içerisinde mevcut olabilecek riskleri ve hasarları karşılayan sigorta poliçesidir.

Tek bir binaya (apartman) ait sigorta poliçesi düzenlenebildiği gibi, birden fazla binayı içeren büyük sitelerde de mevcut ortak alanlarda oluşabilecek hasar ve zararları karşılaması adına düzenlenebilmektedir. Apartman veya site yöneticisi tarafından yapılan Ortak Alan Sigorta Poliçesi; ortak alanlarda meydana gelebilecek risk ve hasarları teminat ve güvence altına alacaktır. Örneğin; Site içerisinde bulunan bisikletin çalınmasından tutun da, ortak alan içerisinde gerek site sakini gerekse misafir kişilerin başına gelmesi durumunda hasar, zarar ve riskleri güvence altına almaktadır.

Ortak Alan Sigortası verilecek teminat tutarlarına göre fiyatlandırılmaktadır. Ortak Alan Sigorta Poliçesi fiyatlandırılırken; peyzaj, mantolama, asansör vb. sorumluluğu gibi parametreler göz önünde bulundurulmaktadır. Zorunluluğu bulunmayan Ortak Alan (Site) Sigortası isteğe göre düzenlenmektedir. Daha fazla bilgi için yetkili sigorta danışmanınız ile görüşme sağlamanız önemlidir.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap