Öğrencilerimiz Türkiye Finalinde Teşvik Ödülüne Layık Görüldü

Tarih: 03 Ara 2020

Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ile Yazılım alanlarında Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması her yıl düzenlenmektedir. Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla yapılan proje yarışmasında bu sene ilçemiz Kozluk’a bağlı Tosunpınar Yukarı Mahalle Ortaokulu’ndan Fuat Bakar ve Enes Altemür, merkez Fatih Ortaokulu’ndan ise Mehmet Akif Kaya ve Süleyman Saruhan Türkiye finalinde teşvik ödülüne layık görüldüler.

Danışmanlığını Harun Şen’in yaptığı Tosunpınar Yukarı Mahalle Ortaokulu öğrencilerimiz, yenilenebilir enerji alanında “Ayna ve Mercek ile Tasarlanan Yüksek Isılı Güneş Fırınından Elde Edilen Isı ile Rüzgar Tribünlerinin Dönmesini Hızlandırmak ve Verimini Arttırmak” projesiyle, Sümeyra Burak danışmanlığında Fatih Ortaokulu ise giyilebilir teknoloji alanında “Akıllı Eldivenim, Akıllı Sandalyem” projesiyle ödüle layık görüldü.

Yarışmaya 3.123 farklı okuldan 11.446 kız ve 9.514 erkek olmak üzere 20.960 öğrencinin hazırladığı 15.661 proje başvurusu alınırken, final yarışmasına 54 ilde bulunan 130 farklı okuldan toplam 281 proje sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 180 projeden 10’u Birincilik, 20’si İkincilik, 30’u Üçüncülük ve 30’u Teşvik olmak üzere toplam 90 projenin sahibi 139 öğrenci ödül kazandı.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap