Nietzsche Ağladığında

Tarih: 27 Eki 2020

Amerikan yapımı olan ve dünyaca ünlü filozof Nietzsche’nin hayatının bir bölümünü kurgusal olarak ele alan Nietzsche Ağladığında filmi; 2007 yılında “When Nietzsche Wept” orijinal adıyla vizyona girmiştir. Dram kategorisinde yer alan filmin yönetmenliğini Pinchas Perry gerçekleştirirken başrollerinde; Ben Cross, Armand Assante ve Joanna Pacula yer almıştır. 105 dakika (1:45 st) süren filmin IMDB puanı ise 6,5’dir.

Nietzsche Ağladığında Film Konusu

Friedrich Nietzsche okurları tarafından bilinen en önemli özelliklerinden biri de sürekli çektiği şiddetli baş ağrılarıdır. Filme konu olan en önemli özellik burada ortaya çıkmaktadır. Nietzsche, görev yaptığı üniversitede ders anlatırken, kendisini izleyenler arasında hayranlık uyandırdığı Lou Salome de yer almaktadır. En popüler sözü olan “Tanrı Öldü” sözcüğünü bağırarak tüm sınıfta haykıran Nietzsche’e hayranlık duyan Salome, kendisi ile yakınlık kurmaya başlamıştır. İşte tam da bu noktada hayatı boyunca kendisinde büyük bir aldatılma, ihanet veya başka bir deyişle bir kadın tarafından karşılıksız kalma hissiyatını yaşayacak olan Nietzsche’nin depresif günleri başlamaktadır.

Nietzsche’nin içinde bulunduğu durumu Dr.Josef Breuer’e aktaran Salome, Nietzsche’nin tedavisi konusunda yardım ricasında bulunmaktadır. Breuer ise bu teklifi kabul etmiştir. Fakat Nietzsche böylesi bir durumda yaşananların arkasında yatan asıl sebep-sonuç ilişkisine çıkarım sağlamak istemektedir ki, tedaviyi reddeceğini düşündüğü esnada Breuer’ın “siz beni tedavi edin, ben de sizi tedavi edeyim” benzeri sözü karşısında durumu kabul ederek, Nietzsche ve Breuer arasında bir arkadaşlık ilişkisi başlamıştır.

Dr.Josef Breuer ve Friedrich Nietzsche; sahip oldukları yetkinlikleri kullanarak içten içe birbiri üzerinde bilimsel deneyler, araştırma veya neden-sonuç ilişkisi çıkarımı sağlamak peşine düşmüşlerdir. Nietzsche’yi tedavi etmek isteyen Breuer, çıktığı yolda Nietzsche tarafından kıstırılmıştır. Nietzsche’nin Dr. Breuer’in hayatının temelinde yatan mutsuzluğu ortaya çıkarması, Dr. Breuer’in ise Nietzsche’nin yaşadıklarına çözüm üretmesi Nietzsche’yi ağlatmıştır.

Ağlamasıyla rahatlayan ve baş ağrılarından kurtulan Nietzsche, yaşadığı sıkıntılı dolu günlerin temelinde yatan problemi açığa çıkarmıştır.

Nietzsche Ağladığında Film Yorumu

Temel anlamda Friedrich Nietzsche’nin gerçekte var olan ve hayranları tarafından bilinen baş ağrıları aşikardır. Bu anlamda filmin temelde gerçeklik payı buradan yola çıkmaktadır. Elbette filmde yer alan Dr. Breuer, Lou Salome, Sigmund Freud karakterler de filmin diğer gerçek kesitleridir. Geriye kalan olaylar kurgudan ibaret olsa da, kırbaçlanan atın önüne atlaması ve ağlaması da Nietzsche hayranları tarafından bilinen bir başka gerçektir.

Filmde Friedrich Nietzsche; Richard Wagner ile yaşadıklarının yanı sıra üstün insan Zerdüşt’den de bahsetmektedir. Özellikle “Böyle Buyurdu Zerdüşt” kitabına atıfta bulunmaktadır. Tanıyanlar (okuyanlar) tarafından sergilenen profilin birebir Friedrich Nietzsche’yi yansıtan bir karakter olduğu konusunda hem fikir kalacağınız, dünyaca ünlü filozof Friedrich Nietzsche’nin yaşantısına beyaz perdede şahit olacağınız keyifli bir film niteliğindedir.

Nietzsche Ağladığında Film Oyuncuları

Ben Cross, Armand Assante, Joanna Pacula, Michal Yannai, Jamie Elman, Andreas Beckett, Katheryn Winnick, Rachel O’Meara, Yzhar Charuzi, Ilan Charusi, Tal Fructer, Silvia Terzieva, Ivaylo Brusowski,

 


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap