Namuslu Hırsız

Tarih: 19 Oca 2021

Namuslu Hırsız; Dostoyevski tarafından kaleme alınan fakat eserin girişinde “Kim Olduğu Bilinmeyen Bir Adamın Anı Defterinden” notu düşülmüş bir hikayedir. Eserin konusu, yaşadığı evin temizlikçisi olan Agrafena’nın bir gün sahibinin karşısına çıkıp mutfağı kiralamak istemesiyle başlıyor. Mutfağın oldukça küçük olduğu ve kiralanmak için uygun olmadığını bilse de, Agrafena’nın aklına koyduğunu yapan ve buna karşı çıkmasının kendisini üzeceğini bilmesi üzerine Astafiy İvanoviç’e kiralanmasıyla başlıyor. Her ne kadar ilk başlarda karşı çıksa da Agrafena’nın anlattığı gibi, görmüş ve geçirmiş olan Astafiy İvanoviç’in iyi bir ev arkadaşı olacağını tanıştıktan sonra anlamıştır. Astafiy İvanoviç’in sevdiği özelliklerinden biri de anlattığı hikayelerdir. Yine bir gün konu açılmışken, Astafiy İvanoviç bir hikaye anlatmaya başlamıştır.

Namuslu Hırsız Konusu

Namuslu Hırsızı anlatmaya başlayan Astafiy İvanoviç, yıllar önce birlikte yaşadığı alkolik ve işe yaramaz Emelyan İliç’den bahsetmeye başlamıştır. Aralarında geçen olayları, kendi tabiriyle Emelyanuşka ile geçen günleri anlatmaktadır. Emelyan’ın kendisine olan sadakatinden bahseden Astafiy İvanoviç, bir gün pantolonun çalındığını bunu ne hizmetkarının ne de Emelyan’ın itiraf etmemesi üzerine oldukça üzüldüğünü dile getirmektedir. Her ne kadar Emelyan’dan şüphelense bile bir süre sonra bu hırsızlığı onun yapmayacağını düşünmüştür. Fakat Emelyan’ı yaşadığı halinden kurtarmaya çalışan Astafiy İvanoviç, bir türlü bunu başaramamıştır. Bu durum karşısında Emelyan hiçbir işe yaramadığını hissederek, hatta yük olduğunu düşünerek evi terk etmek istemiş ve etmiştir.

Fakat Astafiy İvanoviç’in kendisine olan alışkanlığını, bir başına çaresiz kalabileceği gibi durumunu düşündükçe haksızlık ettiğini düşünmüş, izin vermemesi gerektiğini anlamıştır. Bir kaç günlük aramadan sonra, tam da ümidi kesmişken Emelyanuşka tekrar eve dönmüştür. Bu durum karşısında oldukça sevinen Astafiy İvanoviç, bunu kutlamak istemiş ve Emelyan’a şarap uzatmıştır. Emelyan ise önce alıp içmeye çalışsa da elleri titremiş ve birden elinden bırakmıştır şarabı. Duruma şaşıran Astafiy İvanoviç ne olduğunu sormaktadır. Emelyan ise kendisini iyi hissetmediğini söyleyerek, dinlenmeye geçmiştir.

Emelyanuşka yatakta dinlenirken, Astafiy İvanoviç pencere kenarında onu seyretmekte ve bazen göz göze gelmekteydiler. Bu göz göze gelmelerde Emelyanuşka gözleri usulca kapatıp bir şeyleri itiraf etmekteydi. Nitekim öyle oldu, son sözleri üzerindeki montun satılmasını isterken, Astafiy İvanoviç’in çalınan montunun ise hırsızı olduğunu dile getirdi.

Namuslu Hırsız Yorumu

Dostoyevski’nin bir başkasının anı defterinden alıntılandığını söylediği eser olan Namuslu Hırsız 10 sayfalık kısa bir öyküdür. hikayenin anafikri; ileri yaşlarını yaşayan bir adamın olaylara, kişilere ve içinde bulunduğu yalnızlığa nasıl baktığını gözler önüne sermektedir. Yalnızlığın zorluğu ve normalde birlikte yol alınmayacak kişilerin nasıl arkadaş olabildiğini göstermektedir. Elbette diğer taraftan samimiyetine ve güvenine inanılan kişilerin aslında çok da samimi olmadığı da anlaşılmaktadır. Hikayenin özeti kişilerin içinde bulunduğu zorlu durumların insanları nasıl iyi veya nasıl kötü yapabildiğinin resmidir Namuslu Hırsız.

Keyifli okumalar dileriz.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap