Kalaşnikov

Tarih: 19 May 2020

Biyografi kategorisinde Şubat 2020’de gösterime giren film, Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov’un hayatını anlatmaktadır. Senaryosu Sergei Bodrov ve Aleksey Borodachyov tarafından hazırlanan filmin yönetmeni Konstantin Buslov’dur. Başrollerinde Yuriy Borisov, Olga Lerman ve Artur Smolyaninov’un yer aldığı filmin IMDB puanı ise 6.2’dir. Rus yapımı olan film 110 dk. (1:50 saat) sürerken, çekim yerleri Moskova, Crimea ve Leningrad’dır.

Kalashnikov Film Konusu

Filmde tankçı olarak karşımıza çıkan Kalaşnikov, yaşadığı çatışmada yaralanarak, tedavisi yapılmak üzere hastaneye kaldırılmıştır. Kendine geldiğinde tekrar orduya, savaş alanına dönmek isteyen Kalaşnikov’a doktorlar müsade etmeyerek, evine dönmesini istemektedirler. Aşırı hırslı ve milliyetçi olan Kalaşnikov, bu durumda orduya ve ülkesine faydalı olmanın çarelerini aramaktadır. Filmde bir icatçı olarak gösterilen Kalaşnikov, eve dönüş yolunda daha önce çalıştığı fabrikaya giderek silah üretmek istediğini belirtir.

Daha önce yaşattığı deneyimden dolayı Kalaşnikov buraya kabul edilmemektedir. Fakat hırsı ve inancı sonucunda bir yolunu bularak hayalini kurduğu Kalaşnikov’u üretmenin onayını yetkililerden alır. Sovyet yetkililer içinde bulundukları savaşın etkisiyle de üretimi yapılacak silahların, denenmeleri ve yarıştırılarak kabul edilmeleri istemektedir. Kalaşnikov hazırladığı protip ile kullananlardan tam not alırken, her defasında daha geniş imkan ve olanaklara sahip olur.

Protipi hazırlanan silahların belirli şartlarda ve koşullarda tam performans göstermesi istenir ve bunun için denenir. Kalaşnikov; kum içerisinde, su içerisinde yapılan denemelerin tamamında tam not alarak yetkililer tarafından kabul edilen bir silah haline gelir.

Kalashnikov Film Yorumu

Biyografi kategorisinde yer almasına rağmen film; Mihail Kalaşnikov’un hayatını değil, sadece silahı olan AK-47’in hayata geçiş hikayesini anlatmaktadır. Hiçbir eğitimi olmamasına rağmen, mühendisler ile yarışmasını ve kısa da olsa tasarım yaparken tanışmış olduğu Katya ile aralarında geçen ilişkiye de yer vermektedir. Filmin en dikkat çekici unsuru nitekim Kalaşnikov’un hırsı ve isteğidir.

Keyifli seyirler dileriz.

Kalashnikov Film Oyuncuları

Yuriy Borisov, Olga Lerman, Artur Smolyaninov, Sergey Gazarov, Vitaliy Khaev, Anatoliy Lobotskiy, Valeriy Barinov, Valeriy Afanasev, Igor Khripunov, Aleksey Vertkov, Dmitriy Bogdan, Dmitriy Kulichkov, Maksim Bityukov, Seydulla Moldakhanov, Mikhail Gudoshnikov


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap