Mardin’de 10 Yeni Ambulans Hizmete Girdi

Tarih: 26 Ara 2020

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Delegasyonu arasında imzalanan sözleşmesi çerçevesinde Mardin’e hibe edilen 10 ambulans hizmete girdi.

Geçici koruma altındaki Suriyelilerin sağlık statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından sunulan ilgili hizmetlerin geliştirilmesi projesi (SIHHAT) kapsamında Mardin’e 10 adet ambulans hibe dildi. Kente acil sağlık hizmetleri kapsamında 26 adet acil yardım istasyonun hizmet verdiğini belirten Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, “Ayrıca Kızıltepe, Nusaybin ve Savur ilçelerimizde Sağlık Bakanlığı’ndan açılış onaylarını almış olduğumuz 3 adet istasyon daha açılacak olup istasyon sayımızı 29 istasyona çıkarılacaktır” dedi.

İl Müdürü Yavuz, “Hizmete sokulan tam donanımlı 10 adet acil yardım ambulansı ve yeni doğan acil yardım ambulanslarımızı hastalarımızın il içi ve il dışı sevklerinde 5 Modül ve NRP eğitimi almış sağlık çalışanlarımızla daha kaliteli bir hizmet sunma anlayışı içinde hareket etmekteyiz. ​Sağlık Bakanlığı tarafından Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen 10 adet Acil Yardım ve 2 adet yeni doğan ambulansı hizmete girdi. Yeni araçlarla birlikte Mardin’in ambulans sayısı 53’e yükselmiştir. Şu anda ilimizde hizmet veren ambulansların yaş ortalaması ise 4’tür. Yani sahada olan araçlarımızı sürekli olarak yenileri ile değiştiriyoruz. Müdürlüğümüz İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde 1 obez, 1 çoklu, 1 kar paletli ve son olarak hizmete aldığımız 10 adet Acil Yardım ve 2 yeni doğan ambulanslarımız ile birlikte ambulans sayımızı 53’e çıkardık.

Hizmete aldığımız bu ambulanslarımızla birlikte Acil Yardım Ambulansları ve Yeni Doğan Yoğun Bakım Ambulanslarımızla evden hastaneye ve hastaneler arası nakillerini sağlama olanağına kavuşmuş olduk.” diye konuştu. İl Göç İdaresinden alınan resmi kayıtlara göre Mardin’e yerleşen 88 bin 897 Suriye uyruklu vatandaşın bulunduğu kaydeden Yavuz, şöyle dedi: “Gerek birinci basamak gerek ikinci basamak gerekse acil sağlık hizmetlerimiz ile tüm vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetleri göçmen vatandaşlarımıza da sunmaktayız. Pandemi sürecinde acil sağlık hizmetleri çalışanlarımız büyük özveri, fedakârlık ve üstün gayret ile çalışmışlardır. Yaklaşık 9 aydır devam eden pandemi sürecinde acil sağlık hizmetleri çok önemli görevler üstlendi. Gece gündüz demeden vakadan vakaya koştular. Vatandaşlarımızın sağlık tesislerine nakillerinde en sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak sağlık ordumuzun öncü birlikleri gibi çalıştılar.” (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap