Malatya’ya 388 Yeni Derslik Kazandırılıyor

Tarih: 16 Oca 2021

24 Ocak 2020 tarihinde Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde kent genelinde ağır hasar gören 23 okulun yıkımı tamamlanırken 38 okulda ise onarım ve güçlendirme çalışması yapıldı. Malatya‘da geçen yıl 24 Ocak’ta meydana gelen depremde ağır hasar gördüğü için yıkılan okulların yerine devlet ve hayırseverler tarafından 388 yeni derslik kazandırılıyor.

Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ağır hasar raporu verildiği için yıkımı tamamlanan 23 okul binasından bazılarının yerine Millî Eğitim Bakanlığı ve hayırseverlerin katkılarıyla kentin farklı mahallelerinde yapımına başlanan okulların inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Çalık, kentteki derslik ihtiyacının karşılanması amacıyla TOKİ tarafından ilçelerde 9 okul daha yapılmasının planlanarak yeni yatırım programına alındığını belirtti. Çalık, bu 9 okulun toplam proje tutarının 113 milyon lira olduğunu ve 188 dersliği kapsadığını kaydetti.

Kentte depremde yıkılan okulların yerine bazı hayırsever iş adamları tarafından başlanılan ve başlanılacak derslik sayısının 100’e ulaştığını aktaran Çalık, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından programa alınan derslik sayısının da 100 olduğunu, orta ve hafif hasarlı olduğu için güçlendirme ihtiyacı duyulan 38 okulda ise çalışmaların tamamlandığını ifade etti. Çalık, Malatya’ya son 18 yılda 5 bin 35 yeni derslik kazandırdıklarını belirterek, yıllardır Doğanşehir’in özlem duyduğu ve büyük beklenti içinde olduğu fen lisesinde mutlu sona yaklaşıldığını ve yaptıkları görüşmeler sonrasında Doğanşehir Anadolu Lisesinin, Fen Lisesine dönüştürülmesi için onay çıktığını sözlerine ekledi. (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap