Macbeth

Tarih: 29 Eyl 2020

Justin Kurzel’in yönetmenliğini yaptığı ve 2015 yılında dram, savaş ve tarih kategorilerinde gösterime giren Macbeth filminin başrollerinde Michael Fassbender, Marion Cotillard ve Jack Madigan yer almaktadır. Çekimlerinin İskoçya ve İngiltere’de yapıldığı film; Birleşik Krallık, Amerika ve Fransa ortak yapımıdır. 113 Dakika (1:53 st) süren filmin IMDB puanı ise 6,6’dır. Yaklaşık $15,000,000 mal olan filmin toplam gişe hasılatı ise $16,322,067’dır. Macbeth (1948), The Tragedy of Macbeth ve Macbeth 2015 olmak üzere aynı hikayeyi farklı zamanlarda anlatan versiyonları da mevcuttur.

Macbeth Film Konusu

İskoçya Kralı Duncan’ın ordusunda görev yapan Macbeth, girmiş olduğu savaşta çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Savaş sonrasında karşısına çıkan üç cadı kendisini bazı kehanetlerle karşılarlar. Her cadı Macbeth’i ayrı selamlar. İlki, Glamis Baronu; ikincisi, Cawdor Baronu; sonuncusu da, Bir sonraki kral diye müjdeler. Cadılar, aynı zamanda Banquo’nun bir kraliyet hanedanına babalık edeceğini bildirirler.

Katıldığı savaşın hemen sonrasında Kral’dan mesaj getiren ve başka bir baron olan Ross, o anda gelir ve Macbeth’in yeni rütbesinin Cawdor Baronluğu olduğunu bildirir. Böylece ilk kehanet yerine gelmiş olur. Diğer kehanetlerin de yerine geleceğine inanan Macbeth’de kral olma hırsı oluşmaya başlar. Kehanetler karşısında hırslanan Macbeth, Kral Duncan’ı öldürerek tahta geçer. Eline geçen güç ile gitgide yalnızlaşan Macbeth, kendisini tüketen bir şüpheciliğin içerisine düşmeye başlar. Macbeth, kendisine engel gördüğü herkesi ortadan kaldırmaya kararlıdır.

Macbeth Film Yorumu

William Shakespeare’in trajedilerinin en kısa, en keskin ve en şiddetli olan Macbeth’i izlerken, filmin doğası gereği bir müzikal hissiyatına kapılacaksınız. Film ve müzikalin kısmi başarılı bir şekilde işlendiğine tanıklık edeceksiniz. Avusturyalı yönetmen Justin Kurzel’in sinema tuvaline işlediği hikaye, ateşli ve duygusal anlatımı ile Shakespeare’in ölümsüz bir fotoğrafına dönüşüyor. Macbeth filmi ile iktidar için oynanan entrikalarına, ihanetlere ve taht kavgalarına şahitlik edeceksiniz.

Macbeth Film Oyuncuları

Jack Madigan, Frank Madigan, Michael Fassbender, Marion Cotillard, Paddy Considine, Lochlann Harris, Kayla Fallon, Lynn Kennedy, Seylan Baxter, Amber Rissmann, Scot Greenan, Hilton McRae, David Thewlis, David Hayman, Jack Reynor,


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap