Kral

Tarih: 05 Kas 2019

Kasım 2019 itibariyle Birleşik Krallık’da vizyona giren Kral – The King Filmi; Biyografi, Dram ve Tarih kategorisinde yer almaktadır. V. Henry’nin yaşamını konu alan filmin yönetmenlik koltuğunda David Michôd otururken, Timothée Chalamet ise V. Henry’i canlandırmaktadır. 140 dakika (2:20 saat) süren filmin IMDB puanı ise 7.4’tür. Filmin senaryosu kısmen William Shakespeare’in V. Henry ile ilgili oyunundan ve gerçek olaylardan ilham alınarak yazılmıştır.

Kral Film Konusu

V. Henry’nin yaşamını konu alan Kral – The King filmi; babası henüz tahta iken yarattığı kaos ve kargaşa ile başbaşa kalmış istemese de ölümünden sonra tahta geçmiştir. Öncesinde başına buyruk, sorumsuz bir yaşamı olan V.Henry; babasının hastalanması ve kardeşinin gittiği seferden dönmemesi üzerine tahta çıkmıştır. Babası ve kardeşine nazaran daha toplayıcı ve barışçıl bir politika izleyen V. Henry’i bu politikasını tahta geçişte de sürdürmek istemektedir.

V. Henry’nin tahta geçişi şerefine kendisine takdim edilen hediyeleri kabul ederken, Fransa’nın göndermiş olduğu hediyenin sadece bir top olması, onu ciddi anlamda düşündürmüştür. Kabinesi diyebileceğimiz insanların yorum, fikir ve eleştirilerini dinleyen V.Henry’e her seferinde bu ahlaksız hediyenin, kendisini ciddi almadıklarını ve imparatorluğu küçüksediklerini ifade etmişlerdir.

Babasından kalan kaos ve tartışmaların halk arasında devam etmesi; Galler, İskoçlar ile savaşmaların sürmesi bir düzen tesisine ihtiyaç doğurmuştur. Kabinesi tarafından sürekli savaşmaya ve halka kendini ispat etmesine karşı söylemleri dinleyen V. Henry; kız kardeşi tarafından uyarılarak, kabinedeki herkesin yerini sağlamlaştırmak adına yalan söylediğini ve buna karşı dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunmuştur. Bunun üzerine V. Henry, kral olmadan önce çok yakınında olan ve güvenebileceği adamı Falstaff’ı ordunun başına mareşal olarak atar.

Falstaff’ın sözlerini dikkatle dinleyen, çıkar ve menfaat beklentisinin olmadığını bilen V. Henry; nihayet Fransa ile savaşmak adına karşı karşıya gelmiştir. Asker sayısının azlığı ve imkanlar Fransa’ya oranla daha az olmasına karşılık, Falstaff’ın verdiği taktikler savaş esnasında uygulamaya konmuştur. İlk büyük savaşını Fransa karşısında veren Kral V. Henry’i burada dostu, arkadaşı olan Falstaff’ı kaybetmiştir. Fakat savaşın sonunda kazanan taraf İngiltere olmuştur.

V. Henry, savaş politikası yerine birleştirici ve huzuru tesis eden politikalar benimsemiştir, nitekim Fransa ile olan savaşın nedenini, kendi kurmayları arasında gerçekleştirilen bir oyundan ibaret olduğunun farkına da varacaktır.

Kral Film Yorumu

Uzun süren film, tarih olay akışına göre doyurucu bir süreye sahiptir. Film’de V. Henry’nin tarihte yer alan pozisyonun yanı sıra saraylarda gerçekleşen iletişim, ilişki karmaşası, çıkar konularını da gözlemleyeceksiniz. Genç yaşta tahta oturan V. Henry’nin tarih sayfalarında kralların daha güçlü konuma gelmesi adına verdiği kritik kararlara da şahit olacaksınız. Krallık için hiçbir vasfı yok iken, bir savaşı kazandıran taktik ve teknik detaylara sahip Falstaff’ın ne derece önemli bir yere karakter olduğunu seyredeceksiniz. Biyografi ve Tarih kategorisi film severleri için mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alacaktır.

Şimdiden keyifli seyirler diliyor, film ile ilgili düşüncelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Kral Film Oyuncuları

Tom Glynn-Carney, Gábor Czap, Tom Fisher, Edward Ashley, Steven Elder, Stephen Fewell, Sean Harris, Ivan Kaye, Tom Lawrence, Ben Mendelsohn, Timothée Chalamet, Joel Edgerton, Josef Davies, Roderick Hill, Niké Kurta, Andrew Havill, Dean-Charles Chapman, Nick Wittman, Tara Fitzgerald, Philip Rosch, Lucas Hansen, Thomasin McKenzie, Tom Lacroix, Cedric Cirotteau, Jack Bandeira, Kristóf Widder, Vincent Latorre, Robert Pattinson, Bence Bakti, Bardo Fenyvesi, Henry Dent, Harry Trevaldwyn, Laurent Winkler, Jeremy Chevillotte, Thibault de Montalembert, Lily-Rose Depp, Oscar Bennett


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap