Kireçlenme yada Osteoartrit

Tarih: 13 May 2021

Kireçlenme ya da tıp dilindeki adıyla osteoartrit, kronik bir eklem rahatsızlığıdır. Kemiklerin uçlarını çevreleyen kıkırdak dokunun zamanla aşınması, yıpranması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşın artması, obezite probleminin var olması, eklemlerin aşırı kullanımı ve genetik yatkınlık gibi faktörler risk ihtimalini artırmaktadır. Eklem kireçlenmesi, eklem hastalıkları yaşanmasının önündeki en büyük sebeptir. Kireçlenmeden esas etkilenen eklemler; diz, kalça, bel, boyun, başparmak eklemleridir. Hareket halinde kireçlenme ağrıları daha fazla hissedildiği için hastanın dinlenmesi kendini fazla yormaması, ağırlığa maruz kalacağı hareketlerden kaçınması tavsiye edilir.

Kireçlenme Nedenleri Nelerdir?

Kireçlenme, eklemleri çepeçevre saran kıkırdak dokunun aşınmasıyla ortaya çıkan bir problemdir. Bu doku tamamen aşındığı takdirde, kemik kemiğe sürtünme noktasına kadar gelebilir. Obezite sorunu, sporcu yaralanmaları, kalıtımsal etkiler, eklemlerin aşırı kullanımı, yaş gibi faktörler kireçlenmeye neden olmaktadır. İdeal kilo korunduğu takdirde, diz, kalça ve belde oluşabilecek kireçlenmenin önüne geçilebilir. Ayrıca kilo kaybı kireçlenmenin ilerlemesini azaltabilir. Sporcu yaralanmalarında kireçlenme gelişme riski oldukça fazladır. Kıkırdak yapımında genlerden kaynaklı kalıtsal bir sorun mevcut olduğunda bu durum, eklemlerin daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Ayrıca bazı eklemlerin aşırı derecede fazla kullanımı kireçlenme riskini artırmaktadır. Yaş ilerledikçe, kireçlenme problemi yaşama ihtimali de eş zamanlı olarak artmaktadır.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme oldukça sinsi bir hastalıktır. Belirtiler yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. Hangi eklemin, hangi oranda etkilendiğine bağlı olarak belirtiler farklılık gösterir.

Kireçlenme Semptomları

 • Ağrı: Eklemlerde hareket ederken ya da hareketin sonrasında meydana gelen ağrılar.
 • Sertlik: Sabahları uyandığınızda ya da uzun süre hareketsiz kaldığınızda eklem sertliği yaşanabilir.
 • Hassasiyet: Eklemlerde ve çevre bölgelerine hafif bir baskı uygulandığında bile o bölgenin hassasiyeti hissedilir.
 • Esneklik kaybı: Eklemler eskisi gibi esnek bir biçimde hareket ettirilemeyebilir.
 • Gıcırtı sesleri: Eklem hareket ettirildiğinde, gıcırdama, çatırdama sesleri işitilebilir.
 • Şişkinlik: Eklemlerin çevresinde hafif şişkinlik gözlemlenebilir. Bu gibi belirtilerin devamlılığı ev işlerinin, günlük rutinlerin yapılmasını sekteye uğratacaktır.

Kireçlenme Vücudun Hangi Bölgelerini Etkiler?

Kireçlenme, bel, diz, ayak bileği, kalça eklemi gibi yük altında çalışan eklemlerde daha sık rastlansa da omuz, dirsek, el bileği, el eklemleri hatta çene kemiğinde bile rastlanılabilir.

Kireçlenme Şikayetleri Nelerdir?

Hastalığın en önemli belirtisi ağrıdır. Bu ağrılar hastanın dinlenmesi sonucu azalma gösterir. İleri yaşlarda görülen kireçlenmenin ağrıları kalıcı olabilir ve dayanılmaz bir hal alabilir. Kireçlenme tedavisi Kireçlenme geri döndürülemez bir rahatsızlıktır fakat tedavi yöntemleri ile ağrılar azaltılabilir ve daha iyi hareket etme sağlanabilir ve hastalığın ilerlemesi engellenebilir.

 • Doktorunuz ağrılarınızı azaltacak ilaç, krem, losyon tedavileri üzerinde durabilir.
 • Fizik tedavi uzmanı ile beraber eklemlerinizin etrafındaki kasları güçlendirmeye ve esnekliğinizi artırmaya yönelik hareketler üzerinde duracağınız bir egzersiz planı şekillendirilebilir.
 • Kilo vermeniz, eklemlerinizde yaşanan gerilimin azalmasına olanak sağlayabilir.
 • Reçeteli anti-enflamatuar ve ağrı kesiciler ile eklemlerdeki ağrı ve şişkinliğin azaltılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hekiminizin tavsiye edeceği eklem koruma aksesuarları ile eklemlerinizin daha fazla gerilip acınızı artıracak hareketleri engelleyebilirsiniz.
 • Eklem içine yapılacak lokal enjeksiyon uygulamaları da uygun hastalarda tedavi seçenekleri arasındadır.
 • Diğer yöntemlerin etkisiz kaldığı durumlarda, cerrahi operasyonlar da seçenekler arasında bulunabilir.
 • Eklem protezi ameliyatıyla, hasarlı ekleminiz yerine plastik veya metal parçalar konabilir.
 • Osteotomi ile beraber dizlerinizin yeniden hizalanması sağlanır ve bu operasyon sayesinde vücut ağırlığınız dizinizin yıpranmış kısmından uzaklaştırılmış olur. (İLKHA)

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap