Katı Atık Entegre Tesisinde Elektrik Üretimine Başlandı

Tarih: 02 Ara 2020

Batman Belediyesi tarafından yap, işlet, devret modeli ile hayata geçirilen ‘Batman Katı Atık Entegre Tesisi’nde elektrik üretimine başlandı. Raman sahasında daha önce vahşi depolama alanı olan, çöp sahasında Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Yürük ve Muzaffer Özkan’a ilgili belediye birim müdürleri ve katı atık sahasında yüklenici firma yetkilileri incelemelerde bulundu.

8 Kasım 2019’da Batman Belediye Başkanlığı ile Anahtar Enerji A.Ş. arasında imzalanan sözleşme gereği ilerleyen tarihlerde; Vahşi Depolama Sahasının Islahı, Biyokütle Elektrik Santrali, Katı Atık Ayrıştırma Tesisi, Tehlikeli Atıkların Berterafı Tesisi, Kompost Tesisi, Seracılık, Sosyal Yaşam Alanları gibi sosyal projelere de imza atılacağı belirtildi. Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Yürük, Santralin Kurulu Gücünün 1,56 Mw ile 4 Ünite halinde 6,241 Mwe enerjiye ulaşacağını belirtti. Günlük çöp miktarının artırılması durumunda yıllık ortalama üretimin 50 Milyon kWh seviyelerine kadar artabileceğine dikkat çeken üstlenici firma yetkilileri bunun da ortalama 35 bin 700 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerji üretimine denk geleceğine dikkat çekti.

Batman Biyokütle Enerji Santrali (BES) kapsamında yenilenebilir enerjiyi kaynak olarak kullandığı için Sera Gazı Etkisini (Karbon emisyonunu) azalttığına dikkat çeken yetkililer: “1 ton Metan Gazının Sera Gazı Etkisi 1 ton Karbondioksitin 28 katı kadar fazladır. Santralde senelik ortalama 14 milyon 300 bin ton Metan gazı bertaraf edilecektir” ifadelerinde bulundular.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap