İskoçya Kraliçesi Mary

Tarih: 15 Nis 2020

İskoçya Kraliçesi Mary filmi, Mary Queen of Scots adıyla 2018 yılında gösterime girmiştir. Yönetmenliğini Josie Rourke’nın yaptığı film; biyografi, tarih ve dram kategorilerinde yer almaktadır. Başrollerinde Saoirse Ronan, Margot Robbie ve Jack Lowden’ın yer aldığı filmin IMDB puanı ise 6,6’dır. Birleşik Krallık ve Amerika ortak yapımı olan film 124 dakika (2:04 saat) sürmektedir. Yaklaşık $25,000,000 mal olan filmin çekim yerleri İngiltere ve İskoçya’dır.

İskoçya Kraliçesi Mary Film Konusu

İskoçya Kraliçesi Mary; 16 yaşında Fransa kraliçesi olan ve 18 yaşında dul kalan I. Mary ünvanına sahip Mary Stuart’ın hayatını anlatmaktadır. 16 yaşında Fransa Presi II. François ile evlenen ve eşinin ölümünden sonra ülkesi İskoçya’ya geri dönen Kraliçe Mary, büyük bir evlilik baskısına maruz kalmaktadır. Fakat o siyasi bir evlilikten çok daha fazlasını istemektedir.

İskoçya ve İngiltere o dönemde birbirini tehdit eden, baskı altında tutan ve aynı zamanda iki kuzen olan Kraliçe I. Elizabeth ve Kraliçe Mary yönetimindedir. Mary; oldukça güçlü, korkusuz ve güzel bir Kraliçe iken, Elizabeth daha çok erkek gibi düşünen, hiç evlenmemiş ve cesaretsiz olduğunu Mary’e itiraf etmiş bir profile sahiptir.

İskoçya’nın son katolik hükümdarı olma özelliğini taşıyan Mary, o dönem baskın olan Protestanlar tarafından büyük tepkiyle karşılanmaktadır. Kuzeni ve katolik olan Moray Dükü Henry Stuart ile evlenerek, protestanları oldukça kızdırmıştır. Bu durum kendisine suikast düzenlenmesine sebep vermiştir. İki ay sonra hamile olduğunu açıklayan Mary, oğlu VI. James’i dünyaya getirmiştir.

Eşinin alkole düşkünlüğünü fırsat bilenler Mary’nin çok sevdiği arkadaşının ölümüne sebep verirken, bir süre sonra eşine suikast düzenleyip öldüreceklerdir. Bunun ardından Mary, kendisini aldatan ve zorlayan üçüncü evliliğini gerçekleştirecektir. Saray içerisinde ve dışarısında sürekli Mary’nin tahtına tehditler, kumpaslar hazırlanmaktadır. Çaresiz bir şekilde kuzeni I. Elizabeth’den yardım isteyen Mary ve Elizabeth gizli bir yerde ilk kez görüşeceklerdir.

Her seferinde İngiltere ve İskoçya’nın akraba olduğunu, aynı krallık altında birleşmesi gerektiğini ve tüm yaşamını buna adayan Mary, oğlunun vaftiz annesi olması teklifini Elizabeth’e sunacaktır. Elizabeth’in bekar ve çocuksuz olması bu teklife sıcak bakmasına sebebiyet verecektir. Zor durumda olan ve can güvenliği kalmayan Mary, kuzeni Elizabeth’in yönetimi altındaki İngiltere’ dönecek; kilisenin baskısı, taht kavgaları ve daha fazlasının etkisi ile artık kaçınılmaz son Mary’i bulacaktır. 1587’de kuzeni I. Elizabeth’in onayıyla da idam edilecektir.

İskoçya Kraliçesi Mary Film Yorumu

Orta çağ dönemi ülke yönetimi, ilişkiler, kumpaslar, tehditler ve daha fazlasını barındıran İskoçya Kraliçesi Mary filmini büyük bir keyifle seyredeceksiniz. Oyunculukların büyük başarı sergilediği filmde, kilisenin yönetime karşı baskı ve sonuçlarına, karar mekanizmalarındaki dış faktörlere tanıklık edeceksiniz. Kadın hükümdarların, erkek egemen topluluklardaki yönetim tarzını, saray ilişkilerini ve daha fazlasını bu filmde bulacaksınız. İki krallığın birleşmesi için elinden gelenden daha fazlasını yapmaya çabalayan Kraliçe Mary’in tercihleri ve baskılara karşı tavırlarına şahitlik edeceksiniz.

Keyifli seyirler dileriz.

İskoçya Kraliçesi Mary Film Oyuncuları

Angela Bain, Richard Cant, Guy Rhys, Thom Petty, Saoirse Ronan, Izuka Hoyle, Margot Robbie, John Ramm, Simon Russell Beale, Abby Cassidy, Shalisha James-Davis, Maria Dragus, Eileen O’Higgins, Liah O’Prey, Greg Miller Burns.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap