İlk Kral Remus ve Romulus

Tarih: 12 Nis 2020

Ocak 2019 itibariyle gösterime giren İlk Kral Remus ve Romulus ( Il Primo Re ) filmi; tarih ve dram kategorilerinde beyaz sahneye aktarılmıştır. Yönetmenliğini Matteo Rovere’nin yaptığı filmin başrollerinde iki kardeşi canlandıran Alessandro Borghi ve Alessio Lapice yer alırken kahin bir kadın karakteriyle Fabrizio Rongione yer almaktadır. Filmin senaryosu ise Filippo Gravino ve Francesca Manieri tarafından yazılmıştır. İtalya ve Belçika ortak yapımı olan film 123 dakika (2:03 aaat) sürerken, filmin IMDB puanı ise 6.6’dır.

İlk Kral Remus ve Romulus Film Konusu

Film, çoban olan iki kardeş Remus ve Romulus’un bir dere yatağında hayvanlarıyla yakalandıkları sel felaketiyle başlamaktadır. Yaşadıkları bölgede çeşitli kabileler bulunmakta ve bu kabilelerden biri tarafından esir alınmaktadırlar. Remus bu kabileden kaçış esnasında ciddi yaralanmış ve kardeşi Romulus tarafından sürekli sırtında taşınmış, bakımı üstlenmiş ve yaşaması sağlanmıştır.

Her ne kadar birlikte kaçtıkları kişiler tarafından Romulus’a kardeşinin lanetlendiği ve onu öldürmesi gerektiği söylense de Romulus buna kulak asmamış ve kendisiyle birlikte gittiği her yere götürmüştür. Esir düştükleri kabilede yer alan kahin karakterli kadın Vecchio da kehanette bulunup, iki kardeşten birinin öleceği ve adının tarihe geçeceği kehanetinde bulunmuştur.

Kabilelerin taptığı ilahları karşısında Romulus, tanrının olmadığını ve kehanetlerin de geçersiz olduğunu savunmaktadır. Bir süre sonra kendisiyle birlikte olan diğer kişilere meydan okuyup, kardeşini öldürmek isteyenlerin onu da öldürmesi gerektiği söyler ve krallığını ilan eder.

Bir başka kabileye grup üyeleri ile saldıran Romulus ilk zaferini kazanmış ve kabilenin köyünü sahiplenmiştir. Fakat bu sırada kabilede yer alanlar iyileşen kardeşi Remus’u kandırarak, Romulus’la karşı karşıya gelmesini sağlamıştır. Romulus kardeşi Remus ile dövüşüp onu öldürme fırsatını yakalamasına rağmen, onu bağışlamış fakat, Remus ise bu fırsatı kaçırmadan Romulus’u öldürmüştür. Sonradan çok pişman olmasına rağmen Romulus can vermeden kardeşi Remus’u kral olarak çağırmıştır.

Kardeşi Romulus’u öldüren ve bundan büyük pişmanlık duyan Remus’un son sözleri; Dökülen bu kardeş kanı, topraklarımızda taş kadar ağır olsun ve üzerinde tek bir cümle yazılsın, herkesin aklında yankılanan bir cümle, geçmeye kim cesaret ederse, ya saldırsın ya sığınsın. Korkun çünkü burası Roma” olmuştur. Böylelikle tarihteki ilk kral olan Romulus ve Tiber nehri kıyısına kurulan ilk krallık olan Roma’yı ilan etmiştir.

İlk Kral Remus ve Romulus Film Yorumu

Filmin özellikle çok eski çağlardan başlamasına karşılık, dövüş sahneleri olabildiğince şeffaf tutulmaya çalışılsa bile kısmen vahşiliği ortaya kokuyor. Filmde bu dönemdeki insanların tanrı inancı, kehanetler ve batıl inançlar ön plandadır. Romulus, kardeşi Remus’a göre çok baskın karakterdedir ve dönemin ruhunu yansıtan karakterler ile film akıp gitmektedir.

Keyifli seyirler dileriz.

İlk Kral Remus ve Romulus Film Oyuncuları

Alessandro Borghi, Alessio Lapice, Fabrizio Rongione, Massimiliano Rossi, Tania Garribba, Michael Schermi, Max Malatesta, Vincenzo Pirrotta, Vincenzo Crea, Lorenzo Gleijeses, Gabriel Montesi, Antonio Orlando, Fiorenzo Mattu, Martinus Tocchi, Fabrizio Nobili


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap