Husumetli İki Aile Barıştırıldı

Tarih: 21 Ara 2020

Kurtalan ilçesinde 2016 yılında 6-8 Ekim olaylarında 2 kişinin hayatını kaybettiği 5 kişinin de yaralandığı silahlı kavga nedeniyle aralarında husumet olan Çelik ve Karatay aileleri barıştırıldı.

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ve kanaat önderlerinin girişimiyle her iki aile barıştırıldı. İlçe Müftülüğüne bağlı Molla Recep Eviz yatılı Kur’an kursunda düzenlenen barış töreni, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Vali Hacıbektaşoğlu yaptığı konuşmada, girişimler sonucu barışmayı kabul eden aile büyüklerine teşekkür ederek şöyle konuştu: “Evvela biz hepimiz insanız, faniyiz bir arada yaşıyoruz. Bir aile içerisinde küçük aile, çekirdek aile, bir köy, bir kasaba mutlaka meselelerimiz olur, birlikte yaşamaktan dolayı. Küçük veya büyük, önemli veya önemsiz meselelerle husumetler olur. Çünkü faniyiz kusurlarımız vardır. Tabi önemli olan az önce ayeti kerimelerde hocalarımız da ifade ettiler. Cenab-ı Hak en çok affetmeyi sever. Sizler de bu husumeti bitirerek çok büyük bir cesaret gösterdiniz. Allah’ın emrini yerine getirdiniz. Allah’ın rızasını kazandınız. Sizlere müteşekkiriz. Sizler sadece iki büyük aile olarak, barışmanın ötesinde bizleri, Kurtalan’ı, Siirt’i bir araya getirdiniz.”

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her iki aile fertlerine selamlarını ilettiğini ifade ederek, “Dün İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız ile beraberdik. Kendisine bu durumu aktardım. Pazartesi hayırlı bir işin olacağını kendisine ifade ettim. Onun da Çelik ve Karaatay ailelerine selamı var. Duaları var. Buraya katılan herkese hürmetlerini ve şükranlarını bildiriyor. Biz böyle anlamlı bir günde Kurtalan’da Allah’a hamd ediyoruz. Yöremizde çok önemli bir zaman dilimi. Burada bulunmak büyük bir hayır gerektiriyor. Rabbim bu günü bize nasip etti. Gerçekten acılar yaşandı. Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirlerine uygun şekilde gerçekleştirilen etkinlikte, Çelik ve Karatay ailelerinin büyükleri de konuşma yaptı. Molla Recep Eviz Yatılı Kur’an kursu müderrisi Seyit Sıbgatullah Eviz’in okuduğu duanın ardından aile bireyleri Kur’an-ı Kerim’in altından geçip, barış yemini etti. Barış törenine, Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Siirt Ak Parti Milletvekilli Osman Ören, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, İl Jandarma Komutanı Yardımcısı Jandarma Albay Mevlüt Yıldız, Siirt Baro Başkanı Avukat. Nizam Dilek, AK Parti İl Başkanı Ekrem Olgaç, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı. (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap