HES Kodu Nasıl Alınır?

Tarih: 12 Ara 2020

Koronavirüs önlemleri kapsamında özellikle; Uçak Seyahati, Otobüs Seyahati, Fuar Ziyareti, Alışveriş Merkezi Ziyareti gibi durumlarda kullanıcılardan HES Kodu istenmektedir.  HES Kodu’nun olmaması durumunda bu gibi işlemler ve ziyaretler gerçekleştirilememektedir. “Hayat Eve Sığar” adıyla vatandaşların kullanımına sunulan HES Kodu, dijital ortamda E-Devlet kanalıyla veya Hayat Eve Sığar uygulamasıyla ve SMS ile alınabilmektedir.

E-Devlet’ten HES Kodu Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden yapılacak girişte, “Kurumlar” başlığının altından bulunan “Kamu Kurumları” ardından “Sağlık Bakanlığı” başlığına tıklanarak HES Kodu Sorgulama veya HES Kodu Üretme ve Listeme seçenekleri bulunmaktadır. HES Kodu Üretme ve Listeleme başlığına tıklanarak kod üretme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Daha önceden oluşturulan bir HES Kodu mevcut ise listeleniyor olacaktır.

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümünden girilerek, “HES Kodu Oluşturma” butonuna tıklanır, ardından kod kullanım süresi seçilerek HES Kodu oluşturulur.

SMS (Kısa Mesaj) ile HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu almanın bir diğer yolu da SMS (Kısa Mesaj) olarak almaktır. HES Kodu almak için sırasıyla; T.C Kimlik Numaranız, T.C Kimlik Numaranızın Son 4 Hanesi, ve Paylaşım Süresi (Gün olarak) yazılıp 2023’e kısa mesaj olarak gönderilir. Örn. 12345678901 1232 45

 

 


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap