Gömülü Şamdan

Tarih: 21 Nis 2020

Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Gömülü Şamdan, yazarın diğer hikayelerine göre farklı bir yerde konumlandırılabilir. Nitekim yoğun psikoloji barındıran eserlerine alışkın okuyucular için bu kez farklı bir üslup kullanılmıştır. Okuyucusunu bir bilinmeze, bir yolculuğa çıkaran Stefan Zweig‘ın hikayesinde dini motifler büyük yer almıştır.

Bugüne kadar belki de birçok kişi tarafından bilinmeyen gerçekler su üzerine çıkarken, Tanrı ile kul arasındaki iletişim de farklı bir gözlemle ele alınmaktadır. Bir ömüre biçilen misyon ve bunu yerine getirme çabası…

Gömülü Şamdan Kitap Konusu

Süleyman’ın tapınağından çıkan ve Yahudiler için kutsal sayılan yedi kollu şamdan “Menora”; o sırada bulunduğu yer olan Roma’nın 455 yılında Vandallar tarafından istila edilip, yağmalanması sonucunda bir başka toprağa göç etmeye başlamıştır. Bu istila Roma’da yaşayan Yahudiler tarafından büyük bir şok etkisi yaratmanın yanı sıra, kutsal şamdanın bilinmez bir yolculuğa çıkacak olması kendilerini derinden sarsmıştır.

Yahudi cemaatinin yaşlıları bu duruma çözümler ararken, Menora’nın kurtarılması ve ait olduğu topraklara geri dönmesi adına yanlarına, yaşanılanları gelecek kuşaklara aktarması için küçük Benjamin’i alarak yola koyulurlar. Menora’nın bindirildiği aynı gemiye binmek isteyen bu cemaatten sadece Benjamin bu fırsatı ele geçirmiş ve bir ömür Menora’yı takip etmiştir.

Kutsal şamdan Menora; savaşlar, istilalar sonucunda son durağı olan Bizans’a gelmiştir. Benjamin yaşanılan seksen yılın sonunda şamdanı almak ve ait olduğu yere götürmek adına İmparator İustiniaos’un huzuruna çıkıp yalvarmaktadır. Bizans’da ve ulaşabildikleri tüm Yahudi cemaatlerinden para, değerli eşya toplayarak imparatora sunmak ve karşılığında Menora’yı almak istemektedirler.

Fakat tüm bu yaşananlar hiç de öyle kolay olmayacaktır. Çocukluğunda Roma’dan başlayan uğrunda kolunu kırdığı ve seksen yıl sonra Bizans topraklarında bulunan Menora’nın özgürlüğü hem Benjamin hem de Yahudi cemaati için hayati meseledir.

Gömülü Şamdan Kitap Yorumu

Soluksuz bir film, uzun bir yolculuğu kaleme alan Stefan Zweig, tarifsiz anlatım tekniğiyle sizi hikayeye kilitleyecektir. Yaşanılan tarihin kanıtı adına bir çocuğun seçimi ve canlı tarih nitelendirilmesinin gerçeği gözlerinizin önüne serilecektir. Bir grup, cemaat veya topluluk adına, bir başına karar almanın zorluğu ve sonrasında gerçekleşen olayların silsilesi sizi unutulmaz bir serüvene sürükleyecektir. Bir çocuğun yaşanılanlar karşısında haklı soruları ve beklediği cevapları bulacaksınız. Hikayenin sonralarına doğru belki de tanıdık yerlerden ve üzerine geçtiğiniz yollarından satırlar bulacaksınız…

Keyifli okumalar dileriz.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap