Genç Karl Marx

Tarih: 15 Nis 2020

Le Jeune Karl Marx orijinal adıyla; biyografi, tarih, dram kategorilerinde 2017 yılında gösterime giren Genç Karl Marx filmi, 6,6 IMDB puanına sahiptir. Yönetmeliğini Raoul Peck’ın yaptığı, Fransa, Almanya, Belçika ortak yapımı olan filmin süresi 118 dakika (1:58 saat) sürmektedir. Filmin başrollerinde; Karl Marx’ı August Diehl, Friedrich Engels’i Stefan Konarske ve Karl Marx’ın eşi olan Jenny von Westphalen-Marx’ı Vicky Krieps canlandırmıştır.

Genç Karl Marx Film Konusu

5 Mayıs 1818 yılında dünyaya gelmiş, Yahudi asıllı Alman filozof, politik ekonomist, bilimsel sosyalizmin kurucusu olan Karl Marx’ın karısı Jenny ile sürgüne gidişiyle başlayan film, Paris’de Friedrich Engels ile tanışmasıyla devam eder. Friedrich Engels sanayici işadamının oğlu olmasına rağmen Paris’de, İngiliz işçi sınıfının alçak doğuşunu araştırmaktadır. Gerek Engels’in Karl Marx’a hayranlığı gerekse Karl Marx’ın Engels’in yaptığı çalışmalara değer vermesiyle büyük dostlukları başlamış olur.

Aynı zamanda ekonomik zorluklar yaşayan Karl Marx yazdığı makalelerden geçimini sağlamaktadır. Genç Karl Marx karısı ve çocukları ile beraber toplumsal ve ekonomik hareketler hakkında teorilerini yazacağı ve olgunlaştıracağı Londra’ya taşınarak, bu süre içerisinde sosyalizm için yapılan mücadelede yer alarak, Birinci Enternasyonal’de önemli bir figür haline gelecektir.

Çocukluğundan beri Karl Marx’ı tanıyan, yönetici Prusya sınıfından eğitimli bir barones olan karısı Jenny, eşinin en büyük destekçisi olmuştur. Eşiyle yaşadığı kötü dönem şartlarında yedi çocukları olmasına rağmen sadece üçü yaşayabilmiştir.

Film; “Kuru odun toplamak mülkten hiçbir şey eksiltmez, ağaçtan kopmasına rağmen özel mülk olarak görülür.” cümlesiyle başlayıp; Karl Marx ve Friedrich Engels’in yaptığı konuşmalar, makaleler, kitapçıkların birleştirilip Komünist Manifesto’nun yazılmasıyla  ve “Bugüne kadarki tüm toplum tarihi, sınıf mücadeleleri tarihidir. Toplumun tümü birbirine düşman iki safha, doğrudan karşıt iki büyük sınıfa ayrılıyor. Burjuvazi ve Proletarya” sözleriyle son buluyor.

Genç Karl Marx Film Yorumu

Film Karl Marx’ın gençlik dönemlerini, aile ilişkisi ve uğruna ömrünü adadığı ve bu yolda tanışıp arkadaş olduğu Engels ile ilişkilerini anlatıyor. Bir gaz lambası ışığında başlayan ve bugün tüm dünyaya mal olmuş bir felsefenin kurulum aşamasını gözler önüne seriyor. Bugün dünyada tanıtan, fikirleri benimsenen, manifestosuyla siyasi partilerin oluşumuna temel olan insanların yaşarken çektiği ekonomik, sosyal sıkıntılar da gözler önüne seriliyor.

Dünyayı saran bir düşüncenin çekirdek nasıl yeşerip, büyüdüğünü seyredeceksiniz.

Keyifli seyirler dileriz.

Genç Karl Marx Film Oyuncuları

August Diehl, Stefan Konarske, Vicky Krieps, Olivier Gourmet, Hannah Steele, Alexander Scheer, Hans-Uwe Bauer, Michael Brandner, Ivan Franek, Peter Benedict, Marie Meinzenbach, Niels-Bruno Schmidt, Wiebke Adam, Aran Bert, Ronald Beurms.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap