Genç Hitler

Tarih: 04 Haz 2020

1934’de cumhurbaşkanı seçilip Führer adındaki başkanlık makamını yaratan Adolf Hitler; Nasyonal Sosyalizmin kurucusu ve 12 yıl boyunca Almanya’yı yönetmiş siyasetçi, asker olmasının yanı sıra ressam ve yazardı. 2002’de orijinal adı Max olan Genç Hitler filmi; biyografi, dram kategorilerinde gösterime girmiştir. Senaryosu ve yönetmenliğini Menno Meyjes’in üstlendiği filmde, John Cusack, Noah Taylor ve Leelee Sobieski başrollerde yer almaktadır. Kanada, Macaristan ve Birleşik Krallık ortak yapımı olan film 106 dakika (1:46st) sürerken, filmin IMDB puanı ise 6.5’dir.

Genç Hitler Film Konusu

Alman-Yahudi ressam olan Max Rothman; 1918’de savaşta kolunu kaybedip gazi olarak yaşadığı şehir olan Münih’e geri dönmüştür. Resim çalışmalarını şehrin ileri gelenleri ve zenginlerine pazarlamakta, vaktinin geri kalanını ise eşi, kızı ve metresiyle geçirmektedir. Bu esnada savaştan gazi olarak geri dönen 30’lu yaşlardaki Adolf Hitler ile tanışır. Rothman; her ne kadar Adolf Hitler’in çalışmalarını beğenmese de kendisine yardımcı olmaya çalışmakta ve daha iyi çalışmalar çıkarması adına motive etmeye yardımcı olmaktadır.

Bu esnada Adolf Hitler; konuşma yeteneği sayesinde küçük adımlarla siyasete atılmaya başlamıştır. Organize edilen tüm propaganda konuşmalarına davet edilmekte ve hitabet yeteneği sayesinde kürsüye sahip çıkmaktadır. Konuşmalarına şahit olan Rothman, bu arzu ve coşkulu konuşma yeteneğini resme aktarmasını istese de Adolf Hitler bunu pek başaramamaktadır. Film; Hitler’in erken dönem yaşantısına ışık tutan, siyasi hayata girişi ve bu dönemdeki ruh halini gözler önüne sermektedir.

Genç Hitler Film Yorumu

Yirminci yüzyılın en ünlü diktatörü konumunda olan Adolf Hitler’in siyasi yaşantısının öncesine ışık tutan, psikolojisini ve var olma mücadelesini gözler önüne sermektedir. Bir çizgi etrafında gayet sade bir şekilde izleyiciyle buluşturulmuş olan filmde, Hitler’in siyasi felsefesinin temelini attığı ve etkilendiği olaylar da ön plana çıkarılmış. Başrolde yer alan ve Adolf Hitler’i canlandıran Noah Taylor’un iyi bir seçim olduğu söylenemezse de film özellikle; Hitler dönemi meraklıları için keyif verecektir.

Keyifli seyirler dileriz.

Genç Hitler Film Oyuncuları

John Cusack, Noah Taylor, Leelee Sobieski, Molly Parker, Ulrich Thomsen, David Horovitch, Janet Suzman, András Stohl, John Grillo, Anna Nygh, Krisztián Kolovratnik, Peter Capaldi, Yuliya Vysotskaya, János Kulka, Kata Pálfi


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap