Dönüşüm

Tarih: 05 Ağu 2019

Franz Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsü olarak bilinen Dönüşüm, tüm dünyada en çok okunan eserler arasında yerini korumaktadır. Pazarlamacı olan Gregor Samsa’nın hikayesini anlatan eser; baştan sona yoğun sosyal ve ruhsal psikolojiyi içerisinde barındırmaktadır. Gregor’un başından geçenler, yaşanılan dünyada bir çok kişinin yaşantısına ışık tutmaktadır. Her bir unsuru farklı bir anlam barındıran eser, Gregor Samsa’nın bir sabah böceğe dönüşmesiyle başlamaktadır.

Dönüşüm Konusu

Franz Kafka’nın Dönüşüm eseri; Vurucu ve net bir şekilde Gregor Samsa’nın bir sabah yatağında böcek olarak uyanmasıyla başlamaktadır. Kendini yatağında hasta hisseden Gregor Samsa işe gidememiş ve bunun üzerine birlikte çalıştığı müdürü, neden işe gelmediği konusunda kendisini ziyarete gelmiştir. Ağır-aksak bir şekilde müdürünün karşısına çıkan Gregor Samsa; müdürünün tek kelime etmeden evden ayrılmasıyla kendini işsiz olarak bulmuştur.

Çalıştığı süre boyunca evde; annesi, babası, kız kardeşi ile hiçbir şekilde problem yaşamayan Gregor, işsiz kalmasıyla birlikte evde artık bir fazlalık konumuna geçmiştir. Odasından bir türlü çıkamayan bir böcek, haşere pozisyonundadır. Ekonomik sorunların baş göstermesiyle yaşadığı durum daha da ağırlaşmaktaydı. Kız kardeşi tarafından yemeği odasına getirilen ve odası havalandırılan Gregor Samsa; bir süre sonra yüzüne bakılmaz, insanın midesini kaldıran bir hale bürünür. Yaşadığı acılara dayanamayan Gregor Samsa, bir sabah yatağında ölü halde bulunur ve ölüsü evin hizmetçisi tarafından süpürülür.

Dönüşüm Yorumu

Dönüşüm eserinde Gregor Samsa’nın yaşantısını gözler önüne seren Franz Kafka; okuyanların kafasında bir insanın bir böceğe nasıl dönüşebileceğini en açık şekilde ortaya koymaktadır. Kişinin yaşantısında gerçekleşen negatif yönlü değişimlerin; yaşadığı sosyal çevre ve ailede nasıl bir etki bıraktığı ve nasıl sonuçlandığı bir açık bir şekilde göstermektedir.

Franz Kafka’nın Dönüşüm eseri; karşılıklı fayda-fayda esasına dayanan yaşantında bu dengenin bozulması sonucu sosyal çevrenin takındığı tavrın acımasız bir hal alacağının en açık halidir. Eserin sizde büyük bir dram etkisi yaratacağından emin olabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileriz.


2 Yorum
  • Meriçsu
    17 Mart 2021 - 10:03 Cevapla

    spoiler vermeseydiniz iyiydi yaa

  • Mustafa baspinar
    01 Kasım 2021 - 08:44 Cevapla

    Sen burayı okumadan kitabı alıp okusaydın iyiydi 🙂

Yorum Yap