Esaretin Bedeli

Tarih: 25 Eki 2020

1994 yılında The Shawshank Redemption adıyla vizyona giren Esaretin Bedeli filmi; dram kategorisinde yer almaktadır. Yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı filmin senaryosu Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank Kefareti novellasından uyarlanmıştır. Başrollerinde Tim Robbins, Morgan Freeman ve Bob Gunton’ın yer aldığı film 142 dakika (2:22 st) sürmektedir. Filmin IMDB puanı ise 2.297.626 kullanıcının oylamasına göre 9,3’tür. Yaklaşık $25,000,000 mal olan film tüm zamanların en iyi filmi olarak yerini korusa da maliyetini çıkaramamıştır.

Esaretin Bedeli Film Konusu

1994 Amerikan yapımı olan film; 1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense’nin Shawshank Devlet Cezaevi’nde geçirdiği yirmi yılın hikayesini anlatmaktadır. Suçsuzluğunu iddia etmesine rağmen; karısının ve sevgilisinin ölümünden hapis cezasına çarptırılmıştır. Andy, Shawshank cezaevine gelmesi ile Red’in dikkatini çekmiş ve beğenisi kazanmıştır. Zaman ilerledikçe aralarında samimi bir dostluk oluşmaya başlamıştır. Red; hapishanenin dışa açılan minik kapısı görevini yürütmekte ve içeriden talep edilenleri, dışarıdan getirtmektedir.

Jeolojiye ve taşlara ilgisi olduğunu öne süren Andy de, Red’den minik bir çekiç talep etmiştir. İlk etapta şaşıran Red, çekicin gelmesiyle aklından geçenleri ortadan kaldırmıştır. Bu esnada Andy, yaptığı iş dolayısıyla hapishane müdürünün kara para aklama işlerine başlamış, sonrasında kütüphane sorumlusu olmuştur. Her şey bu aşamaya kadar normal giderken, hapishane müdürü ile aralarında başlayan sürtüşmeden dolayı Andy bir ay hücre cezasına çarptırılmıştır. Tam cezası dolacakken kendisini ziyaret eden hapishane müdürünü terslemesiyle tekrar hücre cezasına devam edilmiştir.

Olaylar bu aşamadan sonra kopmuş, müdürün her dediğini yerine getiren Andy yıllardır hazırladığı planı devreye sokmuştur. İş çıkışı, kıyafetlerinin temizlenmesini isteyen hapishane müdürü, ayakkabılarının da boyanmasını da tembihlemiştir. Dosyalar her zaman ki yerine konulup odadan çıkarken, hapishane müdürünü bir başka sabah beklemektedir.

Andy; hapishanede kazandığı güven ve müdürün işlerini halletmesinden dolayı hiçbir zaman dikkat çeken bir mahkum olmamıştı ve kimse koğuşunu çok dikkatli aramamıştı. Fakat sabah işe gelen hapishane müdürü ayakkabı kutusunda Andy’in ayakkabılarını görünce şoka girmiştir. Bunun üzerine yapılan sayımda Andy hücresinde yoktur. Hapishane müdürü küplere biner, fakat Andy’e ne olduğu bilinmemektedir. Ta ki duvarına astığı posterin arkasında yer alan tünelden kaçtığı öğrenilene kadar…

Esaretin Bedeli Film Yorumu

Film; 9,3 IMDB puanıyla tüm zamanların en iyi filmleri listesinde başı çekmeye devam ediyor. Hapishane yaşamını gözler önüne süren film, sonlara doğru hapishaneden ayrılan kütüphane sorumlusunun normal hayattan zevk alamaması ve adapte olamaması adına intihar etmesi sonucu, hayatı bir başka açıdan sorgulatıyor. Tüm bunlara rağmen uzun bir süre hapishanede kalan insanların, cezaevini nasıl benimsedikleri, nasıl bir konfor alanı yaratıp buraya ait oldukları hissini anlatıyor. Elbette tüm bunların karşısında duran bir diğer fikir de Andy’in umududur.

Her şey bitmişken, her şeyden vazgeçmişken, Andy’in Shawshank Devlet Cezaevi’nden kaçması Red’e de umut olmuştur. Red’den önce kaçarak, anlaştıkları yerde buluşan iki dost, diğer yandan yaşamanın vazgeçilmez tadını gözler önüne sermektedir.

Esaretin Bedeli Film Oyuncuları

Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, Mark Rolston, James Whitmore, Jeffrey DeMunn, Larry Brandenburg, Neil Giuntoli, Brian Libby, David Proval, Joseph Ragno, Jude Ciccolella

Esaretin Bedeli Film Gaf’ları

  • Tommy, Müdür Norton ile konuşmak için bahçeye çıktığında, Müdür Norton ona bir sigara ikram eder. Ona sunduğu Marlboro paketinin üzerinde, 1990’lara kadar ortalıkta olmayan Marlboro Miles var.
  • Şartlı tahliye memurlarının 1947’de kullandıkları damga, 1957’ye kadar icat edilmeyen Helvetica yazı tipiyle basılmıştır.
  • Andy’nin 1947’deki hücre kapısında, 1951’e kadar yapılmamış, gülen Albert Einstein’ın ünlü resmi vardır.
  • Red’in 1949’da Andy için satın aldığı Rita Hayworth’un tam boyutlu fotoğraf posteri, 1960’ların başında satışa sunulmuştur.
  • Andy ve Red kütüphanede Randy Stevens’ı tartıştıktan sonra dışarıda dama oynarken, oynadıkları dama tahtası 1980’lerde / 90’larda Pressman tarafından üretildi.

Keyifli seyirler dileriz…

 


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap