Elveda Almanya

Tarih: 23 Eyl 2020

Komedi, Dram ve Savaş kategorilerinde 2017 yılında gösterime giren Elveda Almanya filminin yönetmenliğini Sam Garbarski yaparken, başrollerinde ise Moritz Bleibtreu, Antje Traue ve Tim Seyfi yer almıştır. 102 dakika (1:42 st) süren filmin IMDB puanı ise 6,5’tir. Çekimleri Lüksemburg ve Almanya’da yapılan filmin orjinal adı ise “Es war einmal in Deutschland”dır. Film’in toplam gişe hasılatı ise $176,933’dır. Filmin müziği olan “Drei kleine Geschichten” ise Evelyn Künneke tarafından bestelenmiştir.

Elveda Almanya Film Konusu

İkinci Dünya Savaşının ardından Holokost’dan kurtulan David Berman ve arkadaşlarının bir amacı vardır. Amerika’ya gitmek. Elbette bunun için de para gereklidir. David Berman tıpkı Schindler’in Listesi filminden bilinen Oskar Schindler rolünde girişimci bir adamdır. Kendisine ve arkadaşlarına lazım olan parayı Paris’ten getirdiklerini öne sürdükleri kumaşları satıp, toplamaya karar vermişlerdir.

Kendisi gibi Holokost’dan kurtulan arkadaşlarıyla bir yandan yaratıcı ve kurnaz zekasıyla kumaş satarken, diğer yandan kayıtlara geçmiş olan geçmişinin hesabını Sara Simon’a vermektedir. 1946’nın Frankfurt’unda geçen filmde Berman’a yönetilen sorular ve cevapları, o dönemi tekrar tekrar yaşamasına ve hatta o dönemde kendisine hükmeden Nazi Subayı ile tekrar karşılaşmasına neden olacaktır.

Elveda Almanya Film Yorumu

Film, yaşanılan dönemin ruhunu bir başka açıdan gözler önüne sermektedir. Berman ve arkadaşları arasında geçen hüzünlü, komik ve dramatik anıların yanı sıra enkaz haline gelmiş bir geçmiş ile geleceğe nasıl yol alınabileceğini gösteriyor. Filmin ruhu gerçekten yaşanılan döneme ait izleri taşımakla birlikte, filmde ufak çaplı eksikler, tezatlıklar vs. göze çarpmaktadır. Tıpkı; Sara Simon’un iç mekanda Berman’ı sorgularken Garnizon Kepi takması gibi…

Ayrıca filmin bir sahnesinde David Bermann ve arkadaşları, rakiplerinin kırmızı arabasını yok ederler. Oyuncular arabayı gerçekten kazmalar ve demir çubuklarla parçalar ve çok eğlenirler. Oyuncu Tim Seyfi anı şöyle açıklar; “Bizim için çocukların doğum günü partisiydi.” Daha sonra araba ekonomik bir toplam kayıp oldu diye sözlerine ekler.

Şimdiden keyifli seyirler dileriz…

Elveda Almanya Film Oyuncuları

Moritz Bleibtreu, Antje Traue, Tim Seyfi, Mark Ivanir, Anatole Taubman, Hans Löw, Pál Mácsai, Václav Jakoubek, Jeanne Werner, Jean-Marc André, Joachim Paul Assböck, Joel Basman, Jeff Burrell, Harvey Friedman, Tania Garbarski


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap