Elser – Hitler’e Suikast

Tarih: 03 Şub 2021

Elser – Hitler’e Suikast filmi veya bir diğer adıyla 13 Minutes (13 Dakika) filmi olarak da bilinmektedir. 2015 yılında gösterime giren film, gerçek yaşamdan beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin yönetmenliğini Oliver Hirschbiegel yaparken başrollerinde ise Christian Friedel, Katharina Schüttler ve Burghart Klaussner yer almaktadır. Biyografi, Dram ve Savaş konulu olan film 114 dakika (1:54st) sürmektedir. Alman ve İtalyan ortak yapımı olan filmin IMDB puanı ise 7,0’dır.

Elser – Hitler’e Suikast Film Konusu

Film, Almanya’da ve Avrupa’da Nazilerin en güçlü döneminde bir başına planlar yapan, hiçbir grup ve örgütle bağlantısı olmayan George Elser’in Hitler’e düzenlediği suikastin hikayesini anlatıyor. Dönemin baskıcı rejimine karşılık, kimsenin hiçbir şey yapamamasından dolayı kendini bu yola adayan ve hazırladığı düzenek ile Hitler’in konuşma anında kendisini öldürmeyi planlayan George Elser’in başarısız suikast girişimini gözler önüne seriyor. Hazırladığı düzeneğin aktif edilmesi ve sonrasında ise İsviçre’ye kaçmak üzereyken yakalanan George Elser’in Nazi subayları tarafından sorguya çekilmesi ve yaşadığı işkenceleri konu almaktadır.

Aynı anda sorgu ve suikast planlarının sahnelendiği filmde, Elser’in 13 dakika fark ile Hitler’e düzenlediği suikastin başarısız olması ve sonrasında üzerinde denenmedik işkence yöntemlerine yer veriyor. Hiçbir şekilde konuşmayan, ifadesini vermeyen Elser, daha sonra işkencelere dayamayarak yaptığı suikast planını detaylı olarak nazi subaylarına anlatmaya başlıyor.

Elser – Hitler’e Suikast Film Yorumu

George Elser’in yaptığı plan Hitler’in konuşmasını 13 dakika erken bitirmesiyle başarısız oluyor. Bundan sonra ise belki de hem Almanya hem Avrupa hem de Elser için başka bir hal alıyor. Filmde bir çok işkence sahnesini izlerken yada işkence sonra Elser’in yüzünü seyrederken yapılanların gerçekliğini ve duygu aktarımı büyük oranda hissediyorsunuz. Bu işkence seanslarında Elser’in hayatından kesitler verilmesi de ayrı filmin başka bir boyutu.

Elser – Hitler’e Suikast Film Oyuncuları

Christian Friedel, Katharina Schüttler, Burghart Klaussner, Johann von Bülow, Felix Eitner, David Zimmerschied, Rüdiger Klink, Simon Licht, Cornelia Köndgen, Martin Maria Abram, Michael Kranz, Gerti Drassl, Lissy Pernthaler, Valentina Repetto, Anna Unterberger,

George Elser Kimdir?

4 Ocak 1904’de dünyaya gelen ve tam adı Johan Georg Elser olan marangoz, 8 Kasım 1939’da Hitler’in konuşma yapacağı Bürgerbraukeller Biraevi’nden 13 dakika önce ayrılmasıyla başarısız suikast girişimi düzenlemiştir. 9 Nisan 1945’de Dachau Toplama Kampı’nda ölmüştür.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap