Düşes

Tarih: 18 Haz 2020

Georgiana Cavendish; Devonshire Düşesi olarak yaşamı boyunca toplumda büyük bir dikkat çekmiş ve büyük bir şöhrete sahip olmuştur. Georgiana Cavendish; İngiltere hükümdarlığında üstün bir konuma sahip, siyasi zekası, güzelliği, karizması ve sıra dışı evlilik ilişkilerinin yanı sıra; aşk ilişkileri, sosyal ilişkileri ve kumar düşkünlüğüyle tarihtekini yerini almıştır. 7 Haziran 1974’de 17inci yaş gününde Devonshire’ın 5. Dükü olan William Cavendish ile evlenmiştir.

2008 yılında vizyona giren Düşes Filmi; Biyografi, Dram ve Tarih kategorilerinde yer almaktadır. Yönetmenliğini Saul Dibb’in yaptığı filmin başrollerinde Keira Knightley, Ralph Fiennes ve Dominic Cooper yer almaktadır. 110 dakika (1:50st) süren filmin IMDB puanı 6.9’dur.

Düşes Film Konusu

Georgiana Cavendish’in hayatını beyaz perdeye aktaran film; Dük’ün kendisine bir veliaht vermesine odaklanmıştır. Dük’ün evliliği tamamen bir anlaşmadan ibarettir. Fakat Georgiana bu evlilik süresince doğurduğu çocukların tamamı kız çocuğudur. Georgiana’nın bir davette tanıştığı ve yanına aldığı Bess Foster ise Dük ile birlikte olmuş ve hayallerinin yıkılmasına sebep olmuştur. Aynı zamanda Georgiana ise; genç bir politikacı olan Charles Grey’den etkilenmiş ve aralarında aşk ilişkisi başlamıştır.

Fakat Dük’ün bu ilişkiye karşı çıkışı ile sona ermiş; Bess Foster, Georgiana ve Dük aynı dünyayı paylaşmaya başlamıştır. Beyaz perdeye Georgiana’nın güzelliği, siyasi zekası, aşk ilişkisi, kumar düşkünlüğü aktarılmıştır.

Düşes Film Yorumu

Yönetim kademesinde bulunan kadınların biyografi filmlerine göre Düşes filmi, daha çok ikili ilişkileri ön plana çıkarmıştır. Öyleki I. Elizabeth ve İskoçya Kraliçesi Mary filmlerinde daha çok yönetim, toprakların genişlemesi, savaş ve taht oyunları ön plana çıkarken bu film de ise tamamen Dük ve Düşes’in ilişkisi ön plandadır.

Oyuncuların müthiş performans sergilediği filmde; özellikle Dük rolünde yer alan Ralph Fiennes’in çok iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Elbette Keira Knightley ve Hayley Atwell’in performansları da yadsınamayacak derece çok iyi.

Biyografi, tarih film sevenlerinin mutlaka izlemesini tavsiye eder, keyifli seyirler dileriz.

Düşes Film Oyuncuları

Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper, Hayley Atwell, Simon McBurney, Aidan McArdle, John Shrapnel, Alistair Petrie, Patrick Godfrey, Michael Medwin, Justin Edwards, Richard McCabe, Calvin A. Dean, Hannah Stokely,


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap