Başkasının Karısı

Tarih: 07 Oca 2021

Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 1948’de kaleme aldığı Başkasının Karısı adlı eser, 62 sayfadan oluşmaktadır. Bu eserin konusu, yazar Dostoyevski’nin kıskançlığı ele almasını anlatmaktadır. Eseri okumaya başlarken, kendinizi birden ruhsal ve gergin bir diyaloğun içinde bulacaksınız. İki erkek arasında geçen ve biri diğerinden daha gergin olan bu diyalog size eserin anafikri hakkında elbette ipucu verecektir. Karısının kendisini aldattığını düşünen adamın kurduğu cümleler kişinin kıskançlık durumunda nasıl tepkiler verdiğini gözler önüne serecektir. Ayrıca girilen bu kıskançlık durumunda kişinin beyninde nasıl senaryolar yarattığının şahidi olacaksınız. Bir tiyatro seyreder gibi okuyacağınız eser, sizi yaşanılan duruma tanıklık noktasında birebir içine çekecektir.

Güveni sarsılan adamın kendini, tanımadığı bir kadının yatağının altında, bir başka adamla bulurken, kadının kocasının içeri girmesi ve yatağın altında olan bu adamla yapılan diyaloglarına şahitlik edeceksiniz. Trajikomik durumun, yaşandığı anı zihninizde canlandıracak ve yazarın belki de hüsran dolu sonu ile eseri tamamlayacaksınız. Başladığı gibi ilerleyen fakat sonu itibariyle komik olay ve diyalogların silsilesinden sonra eserin beklenmedik bir şekilde sonlanmasını okuyacaksınız.

Eseri yorumu olarak; kıskançlık adlı ruh halinin, kişide vücut bulmuş halini okuyacaksınız. Durumun normal üstü davranış modelleri sergilenmesini ve sonuçlarının olabilecek senaryolarından sadece birine tanıklık edeceksiniz. Eserin belki de Stefan Zweig‘ın elinden çıkması gerektiği kanaatine de varabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileriz.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap