Doğaseverlerin Yeni Gözdesi: Habeş Kanyonu

Tarih: 19 Ara 2020

Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan tarihi ve tabiatıyla herkesi kendine hayran bırakan Habeş Kanyonu, serin havası ve doğal güzelliğiyle doğa severlerden yoğun ilgi görüyor. Habeş Kanyonu eşsiz rengi, çevresindeki bitki örtüsü ve metrelerce uzunluğundaki dik kayalarla doğa tutkunlarının yeni gözdesi oldu. Bölge halkı tarafından “Habeş Deresi” olarak da bilinen Fırat Nehri kıyısındaki Habeş Kanyonu’nun turizme açılmasıyla kanyona ilgi arttı. Ev sahipliği yaptığı tarihi mimarisi ve özgün tabiatıyla ziyaretçilerini adeta görsel şölenle buluşturan Habeş Kanyonu, eşsiz güzelliğiyle görenleri adeta büyülüyor.

Habeş Kanyonu ve Dağcılık

Araban ilçesine bağlı Köklüce (Ardıl) Kırsal Mahallesi’ndeki Ardıl Çayı deresinden Araban Ovası’nın ortasından süzülerek Fırat Nehri ile birleşen 8 bin 650 metre uzunluğundaki Habeş Kanyonu, aynı zamanda dağcılık sporuna da elverişli bir alan sunuyor. Kanyon geçişi boyunca dağınık yer yer 40 derece eğimli patikalar ve 2 ila 3 çadırlık konaklama alanları da bulunuyor. Yaklaşık 9 kilometre uzunluğundaki Habeş Kanyonu’nda, ziyaretçiler yaya olarak da gezebiliyor. Suyun rengi ile gökyüzü ve kanyonun iki tarafını çevreleyen yer yer 250 metre yüksekliğindeki sarp kayalar, doğa severlere büyüleyici bir atmosfer sunuyor.

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin geçiş güzergahları arasında bulunan ve Roma Dönemi’ne ait Septimius Severus Köprüsü’nün hemen ardından Habeş Kanyonu’na olan ilgi her geçen daha artıyor. Birecik Barajı sularının yükselmesinden dolayı kanyonun içinden akan suyun 5-6 metre boyunca yükselmesi nedeniyle ilçeye bağlı Hisar Mahallesi’nden Habeş Kanyonu’nun Fırat Nehri ile birleştiği uç bölgesine yüründüğünde en yüksek noktasından kanyonun doğal güzelliklerinin tümü görülebiliyor. Habeş Kanyonun içinden akan derenin kenarlarında meşe, melengiç, dikenli meşe, söğüt ve çınar ağaçları yer alırken, ziyaretçilere suyun derin olan kısımlarında yüzme şansı da tanınıyor. Kanyon gezisinde ziyaretçilerin güzergahlarını biraz uzatması halinde geçmiş dönemlerde insanların konakladığı At Mağarası’nın bulunduğu bölgede de gezinti yapılabiliyor. Ziyaretçi ekibinin ortalama yürüyüş mesafesi 8 kilometre olup, geziler rehber eşliğinde gerçekleştiriliyor. Habeş Kanyonu doğa tutkunlarına görsel şölen sunarken, soğuk akan deresiyle yazın boğucu sıcağını da unutturuyor. (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap