Direnç

Tarih: 07 Nis 2020

2020 Mart ayında gösterime giren Direnç (Resistance) filmi; biyografi, dram ve tarih kategorilerinde yer almaktadır. Filmde “Sessiz sanatın üstadı” olarak bilinen, Pandomim sanatçısı Marcel Marceau’nun hayatı beyaz perdeye aktarılmıştır. Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Jonathan Jakubowicz’ın yaptığı filmin başrollerin Jesse Eisenberg, Ed Harris ve Edgar Ramírez yer almıştır. 120 dakika (2 saat) süren filmin IMDB puanı ise 5.7’dir. İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika ortak yapımı olan film, Çekya’nın başkenti Prag’da çekilmiştir. Ayrıca filmde geçen tren istasyonu sahnesi Liberec (Çekya)’de çekilmiştir.

Direnç Film Konusu

Nazi döneminin güçlü olduğu günlerde Fransa’nın sınır kasabasında yer alan ve Yahudi bir pandomimci olan Marcel Mangel, yaptığı sanata gönül vermiş biridir. Marcel çevresi tarafından bencillikle suçlanmakta, kasap olan babası tarafından sık sık yaptığı işe karşılık negatif yorumlar ve eleştiriler almaktadır.

Söz konusu Yahudilerin yetim çocukları olunca Marcel daha fazla dayanamaz ve sorumluluk almaya başlar. Annesi-babası öldürülmüş ve travma yaşayan çocukları, kendi sanatı ile iyileştirmeye ve olası bir nazi işgali durumunda hayatlarını nasıl güvenceye alacaklarını oynamaya başlamıştır.

İlk başlarda savaştan yana olmayan, barışçıl çözümler üretmeye çalışan Marcel, artık daha fazla dayanamaz ve direnişçilerin safına geçerek nazilere karşı savaşmaya başlar. Fakat bu oldukça kısa sürer, çünkü savaşmakla bitilemeyeceğini anlar. Bunun yerine Yahudi çocukları kurtarmak daha mantıklı gelmiştir. Marcel, Fransa sınırı aşılarak çocuklarla birlikte İsviçre’ye girmeye çalışacaktır.

Direnç Film Yorumu

Charlie Chaplin’ in izinden gitmek isterken kendini nazi işgali altında bulan Marcel ile sanatın güçlü etkilerini seyrediyor olacaksınız. Bir pandomim sanatçısının, sanatını icra ederken psikolojiye ne denli hakim olduğu üzerine izler süreceksiniz. İkinci dünya savaşı ve nazi işgali altında geçen bir döneme hem sanatçı hem de çocukların gözleriyle tanıklık edeceksiniz. Elbette filmde aşka da yer var. Filmin başrol oyuncu Jesse Eisenberg’in müthiş oyunculuğuyla gerçek bir pandomim sanatçısını seyreder gibi seyredeceksiniz.

Keyifli seyirler dileriz.

Direnç Film Oyuncuları

Jesse Eisenberg, Ed Harris, Edgar Ramírez, Clémence Poésy, Matthias Schweighöfer, Bella Ramsey, Géza Röhrig, Karl Markovics, Félix Moati, Alicia von Rittberg, Vica Kerekes, Tobias Gareth Elman, Kue Lawrence, Christian Clarke, Aurélie Bancilhon.

Marcel Marceau Kimdir?

22 Mart 1923 Straburg doğumlu olan Marcel Marceau, “Sessiz sanatın üstadı” olarak bilinmektedir. Asıl mesleği kasaplık olan Marceau, savaşın ardından sanat yaşamına adım attı. Kendine özgü Bip adlı bir karakter yaratarak, geniş kitlelerce tanındı. Michael Jackson’ın Moonwalk adlı dansının mucidi olarak kabul edilir. Türkiye’de yetiştirdiği ünlü isimlerden biri de Erdinç Dinçer’dir. (Wikipedia)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap