Çiftçiler Sarımsağa Yöneldi

Tarih: 07 Ara 2020

Virüse iyi geldiği düşüncesiyle vatandaşların rağbet gösterdiği sarımsak adeta yok satıyor. Artan rağbetle birlikte sarımsak fiyatı da 3-4 kat arttı. Bunu fırsat bilen kimi çiftçiler ise koronavirüs salgını sonrası satışlarda artış yaşanan ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği sarımsak ekimine yöneldi.

Batman merkeze bağlı Karayün (Koğıka) köyündeki çiftçiler, Covid-19’a karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen sarımsak ekimine başladı. Geçen sezon sarımsaktan iyi gelir elde ettiklerini, bu sene de iyi para elde etmeleri ümidiyle sarımsak ekimi gerçekleştirdiklerini belirten çiftçiler, sarımsağa büyük bir talebin olduğunu söyledi. Geçimlerini çiftçilikle sağladıklarını belirten Edip Çoban, “Şu anda dönüm üzerinde sarımsak ekiyoruz. Bu toprakla geçimimizi sağlıyoruz. Geçen sene sarımsak verimi ve fiyatı iyi olduğu için bu sene de ektik. 2 dönüm araziye 100 kilo sarımsak ekip yaklaşık 800 kilo verim elde ettik. Arazimiz az ama yine de boş kalmaktansa ekelim dedik. Sarımsak fidesinin kilosunu 12 liradan aldık, yetişen sarımsağın kilosunu 20 ile 25 lira arasında sattık.” diye konuştu.

Sarımsağın birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyen Çoban, “Sarımsağın faydaları çok olduğu gibi birçok hastalığa da iyi geliyor. Koronavirüs hastalığı geçiren birçok kişi ilaç niyetine sarımsak tüketiyor. Sarımsak doğal olduğundan bir antibiyotik görevini görüyor. Sarımsağın ekildiği köylerde doktora gidenler olmuyor.” ifadelerini kullandı. Musab Çoban ise şunları söyledi: “Masraflarımız var ama tarlaya iyi bakarsanız verimi bereketlidir. Tarlada bir sarımsak ekiyoruz, 10 oluyor ve bu yüzden veriminden memnunuz. Geçimimizi bu tarla ile sağlıyoruz. Bu yıl koronavirüs hastalığı çıktığından beri sarımsağa talep arttı. Sarımsağın koronavirüs hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Ben sarımsağı çiğ çiğ yiyorum. Şu ana kadar ben ve ailemden virüse yakalanan kimse olmadı çok şükür. Sarımsak vücut direncini artırıyor. Herkese tavsiye ediyorum.”(İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap