Çiftçiler Fıstık İçin Destek İstedi

Tarih: 23 Ara 2020

Batman ‘fıstık kenti’ olma yolunda ilerlerken, çiftçiler yüksek gelir getirmesi nedeniyle tarlalarını fıstık ağaçlarına dönüştürdü.

Son yıllarda yoğun ilgi gösterilen fıstık, çiftçilerin yeni gözdesi haline gelmiş durumda. Mısır, arpa, buğday ve mercimek ekiminden yeteri kadar gelir elde edemediklerini belirten Batmanlı çiftçiler, yüksek gelir getirdiğini düşündükleri fıstık ekimine yöneldi. Batman’ın Suçeken (Şıkefta) köyüne bağlı Demirbilek (Meymuniye) mezrasındaki çiftçiler, tarlalarını fıstık bahçesine dönüştürdü. Her yıl buğday, mercimek ve fındığa verilen tarımsal desteğin fıstık için de verilmesini talep eden çiftçiler, yetkililerden bunun için destek istediler.

Batman’da fıstık ekiminin giderek arttığına işaret eden çiftçi İdris Özdemir, “Suçeken (Şıkefta) köyüne bağlı Demirbilek (Meymuniye) mezrasındayız. Yaklaşık 300 dönüm tarlamızı şu anda sürüyoruz. Bu tarlamızda daha önce buğday tarımı yapıyorduk. Bölgemize fıstık tarımının gelmesiyle beraber fıstık fidanı dikimine başladık. Dönüm başına 24 fıstık fidanı, yani 6 metrede bir ağaçlarımızı ekebiliyoruz. Ziraat Odası ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından tahsis edilen mühendisler gözetiminde profesyonel destek alarak ağaçlarımızın ekimini yaptık.” ifadelerini kullandı.

Fıstık ekimini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Özdemir, “Devletten tarımsal destekleme üzerinden 2 traktör aldık. İkinci yıldır ektiğimiz fıstık ağaçlarımızdan 6 yıl sonra verim almaya başlayacağız. Buradaki arazimiz 82 dönümdür. Toplamda 300 dönüm arazi üzerinde 7 bin 200 fıstık ağacımız var. İnşallah daha da artırmayı düşünüyoruz. Batman bölgesinde yetişen fıstık, Antep ve Siirt fıstığına göre hem rekolte bakımından daha iyi hem de daha kaliteli oluyor. Fıstık hem kaliteli hem de etli olunca fiyatı da daha iyi oluyor.” diye konuştu.


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap