Balon

Tarih: 12 Nis 2020

Alman yapımı olan Balon (Der Balloon) filmi; 27 Eylül 2018’de Dram, Tarih ve Macera kategorisinde gösterime girmiştir. Yönetmenliğini Michael Herbig’ın yaptığı filmin başrollerinde Friedrich Mücke, Karoline Schuch ve David Kross yer almaktadır. 125 dakika (2:05 saat) süren filmin IMDB puanı ise 7.6’dır. 1982’de Disney Prodüksiyonun beyaz perdeye aktardığı Night Crossing filmi ile aynı senaryoyu içermektedir. Filmin çekim yerleri Nordhalben, Münih, Thüringen ve Berlin’dir.

Balon Film Konusu

İkinci dünya savaşından sonra ikiye ayrılan Almanya’nın doğu tarafında Sovyet Rusya, batı tarafında ise İngiltere, Amerika ve Fransa vardı. Doğu Almanya’da, Batı Almanya’ya göre daha fakir, baskıcı bir rejim hakimdi. İnsanlar Doğu’dan Batı’ya geçmek (kaçmak) için türlü türlü denemelerde bulunmuş. Kimisi geçmeyi başarırken, kimisi geçemeden can vermiştir. Balon filminin konusu Strelzyk ve Wetzel ailesinin, o dönem Demokratik Alman Cumhuriyeti olarak bilinen Doğu Almanya’dan Batı’ya kaçma girişimini ele almaktadır.

Elektrik işleriyle uğraşan Peter Strelzyk; ambulans şoförü olmasına rağmen iyi bir terzi olan Günter Wetzel ve ailesiyle Doğu Almanya’dan kaçmak istemektedir. Fakat Wetzel ailesi son anda karar değiştirmek zorunda kalır ve ilk kaçış denemesi sadece Strelzyk ailesi tarafından gerçekleşir. Her şeyin ince hesaplandığı gecede balon yardımıyla sınırı geçmek istemeleri, benzinin donması yüzünden sınıra 200 metre kala başarısız olur. Peter’in eşi Doris, yaşanan başarısızlık sonucundan ölümle karşı karşıya kaldıkları için kaçmamaları gerektiğini konusunda Peter’i ikna etmeye çalışmaktadır. Fakat Sovyet Rejimi altında olan Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde bu kaçış denemesi cezasız kalmayacaktır.

İstihbarat başarısız bu denemenin ardından, balonu yapanların peşine düşer ve yakalamaya çalışır. Olaylar hızlanır ve filmin adrenalini yükselir. Bu kez yeniden kaçma girişiminde bulunurlar, yalnız Wetzel ailesi de bu kaçma girişimine kayıtsız kalamaz ve tekrardan iki aileyi kaldırabilecek bir balon yapma girişiminde bulunurlar.

16 Eylül 1979’da yaklaşık olarak gece 02:00 sularında Strelzyk ve Wetzel ailesi hazırlamış oldukları balon içerisine girip havalanmaya başlarlar. Tüm askeri istihbarat bu kaçıştan haberdardır. Fakat rüzgarın öncekinden daha kuvvetli esmesi ve başarısız girişimden çıkarılan ders ile, balon bu kez düştüğünde artık Batı Almanya sınırları içerisindedirler.

Balon Film Yorumu

Utanç duvarı olarak bilinen, Berlin’i ve Almanya’yı ikiye bölen duvar yüzünden hayatlar, ilişkiler, ve daha fazlası ikiye bölünmüştür. Doğu Almanya, Batı’ya göre oldukça geri kalmış, baskıcı ve fakir bir durumdadır. İnsanlar çareyi doğudan, batıya kaçmakla aramışlar. Fakat bu çoğu zaman hayatlarını kaybetmelerine sebep vermiştir. bu kaçış esnasında akılalmaz ve türlü denemelerde bulunulmuş. Balon ile kaçış bu denemelerden en ilginç olanlarından biridir.

Strelzyk ve Wetzel aileleri toplamda sekiz kişilik aile bireyleriyle ölümü göze alıp, balonla özgürlüğe kaçmıştır. Günter Wetzel’i canlandıran David Kross ve Peter Strelzyk’i canlandıran Friedrich Mücke gerçekten çok iyi iş çıkarmışlardır. Film’in balon sahneleri kısmen doğallıktan uzak, stüdyo çekiminin kokusunu yansıtmaktadır. 9 Kasım 1989’da Utanç Duvarı olarak bilinen Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla Doğu-Batı Almanya’yı birleştiren kararın televizyonda yayınlanmasıyla film sona eriyor. Yaşananlar gözlerde yaşarıyor…

Keyifli seyirleri dileriz.

Balon Film Oyuncuları

Friedrich Mücke, Karoline Schuch, David Kross, Alicia von Rittberg, Thomas Kretschmann, Jonas Holdenrieder, Tilman Döbler, Christian Näthe, Till Patz, Ben Teichmann, Ronald Kukulies, Emily Kusche, Sebastian Hülk, Gernot Kunert, Ulrich Brandhoff


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap