Babil’in Kervan Taciri

Tarih: 03 Oca 2021

Babil’in Kervan Taciri yada kitap içerisinde geçen ve diğer bir adıyla bilinen Babilin En Zengin Adamı; George S. Clason tarafından 1926 yılında yazılan ve 4000 yıl önce antik Babil’de gerçekleşen finansal olayları anlatmaktadır. Bu finansal olayları; gerek kişinin borç veren gerekse de borç alan taraftan olması ile ayrı ayrı ele almaktadır. Bu kişi bir köle olabildiği gibi bir soylu da olabilmektedir. Elbette bu finansal olaylar; bir kervan tacirinin yanı sıra bir tefeci ile olan diyalogları da gözler önüne sermektedir.

Kitabın önsözünde zenginliği; Ülkemizin zenginliği, birey olarak hepimizin kişisel zenginliğine bağlıdır diye açıklayan yazar, boş keseleri doldurmak için çareler içeren bu kitap; mali anlayışa yol gösteren bir kılavuz olmayı amaçlıyor. Evet, amacı bu; Mali başarıya ulaşmak isteyenlere, para kazanmakta, parayı tutmakta, paradan para kazanmakta yardımcı olacak biçimde işin iç yüzünü anlatmaktadır diye açıklıyor. Yazar, okuyucularını bütün dünyada bugün de yürürlükte olan finans ilkelerinin doğduğu yer olan Babil’e götürmektedir.

Babil’in Kervan Taciri

Kitap, toplamda 133 sayfadan ve toplam 11 bölümden oluşmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ise Babil’in En Zengin Adamı olarak geçmektedir. Ayrıca; kitapta yaptığı işi en iyi şekilde müşterilerine sunan ama bir türlü zengin olamayan ustalar, tefecilerin kimlere borç verdiği, nasıl verdiği, kervan sahiplerinin nasıl ticaret yaptığı ve para kazandığı, bilgeliğin önemi, çalışmanın hayattaki konumu, servet oluşturmanın püf noktası, avantaj ve dezavantajları farklı olaylar ile anlatılmaktadır. Elbette tüm bu olaylar anlatılırken, 4000 yıl öncesinin zengin şehri Babil ve yaşantısına da tanıklık etmiş olacaksınız.

Babil’in En Zengin Adamı

Babil’de yaşayan ve zenginliğiyle dünyaya nam salmış olan Arkad, aynı zamanda eli açıklığı ve cömertliğiyle de ünlü biriydi. Yaptığı harcamaların yanı sıra arkadaşları ve ailesine karşı olan cömertliğine rağmen, serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı. Günün birinde gençlik günlerinden arkadaşları çıkıp geldiler ve Arkad’a; hepimizden daha zengin oldun. Biz ayakta kalabilmek için didinip dururken sen Babil’in en zengin adamı haline geldin. En güzel giysileri giyip en ender yiyecekleri yiyebiliyorsun, oysa biz, ailelerimizi eli yüzü düzgün giysilerle giydirebilir, karınlarını doyurabilirsek ne mutlu bize. Bir zamanlar eşittik, aynı hocadan ders aldık, aynı oyunlarda oynadık. Ne derslerde ne oyunlarda bizden üstün değildin. Gördüğümüz kadarıyla ne bizden daha sadakatla çalıştın ne de daha çok çalıştın. Öyleyse neden kahpe kader dünyadaki tüm iyi şeylerin tadını çıkartmak için seni seçerken senin kadar hak eden bizleri görmezden geldi, dediler. Bunun üzerine Arkad, arkadaşlarına zenginliğe giden yolu anlatmaya başladı.

Cılız Bir Kese İçin Yedi Çare

Cılız Bir Kese İçin Yedi Çare başlığı altında geliri düşük olan kişilerin esasında, geliri düşük olmasına rağmen tasarruf yapabileceklerini, kişinin geliri hangi derece olursa olsun hiçbir zaman yetmemesinden yakınanları yakından ilgilendiriyor. Bu yedi çare; Kesenizi Şişmanlatmaya Başlayın, Harcamalarınızı Denetleyin, Altınınızı Çoğaltın, Servetinizi Kayıplara Karşı Koruyun, Evinizi Karlı Bir Yatırıma Dönüştürün, Geleceğinizi güvence Altına Alın ve Para Kazanma Becerinizi Geliştirin olarak sıralanmaktadır. Burada bahsedilen kurallar tamamen 4000 yıl öncesinde olduğu gibi günümüzde de geçerliliği korumakta olan kurallardır. Ayrıca Altının Beş Yasası başlığı oldukça değerli bilgileri, yöntemleri ve geleceğe karşı yönlendirmeleri içermektedir.

Altının Beş Yasası

Altın onun yasalarını bilenler ve uyanlar içindir, diye beş başlıkta altının yasaları sıralanmaktadır. Her bir yasanın ayrı ayrı açıklandığı kitapta altın için;

 1. Altın, kendi ve ailesinin geleceği için servet yapmak üzere gelirinin onda birini bir kenara ayıran herkese seve seve ve artarak gelir.
 2. Altın, kendisine karlı bir iş bulan akıllı sahibi için dirençle ve istekle çalışır; otlaklardaki sürüler gibi hızla çoğalır.
 3. Altın, nasıl yatırım yapılacağını bilen akıllı adamların sözlerine kulak vererek yatırım yapan dikkatli sahibinin koruyuculuğuna tutunur kalır.
 4. Altın, bilmediği, görmediği işlere yada amaçlara yatırım yapan ya da bilenlerin öğüdünü anlamayan kimselerden kaçar.
 5. Altın, kendisini olanaksız kazançlar için zorlayan ya da üçkağıtçıların, dolandırıcıların çekici önerilerine kapılan ya da kendi deneyimsizliğine ya da romantik yatırım düşlerine emanet eden adamdan uzak durur.

 

Kitabın son bölümlerinde Babil şehrinden ve Babil’de çıkarılan kil tabletlere yer verilmektedir. Çıkarılan kil tabletler, dönemin yaşantısına ışık tutmaktadır.

Babil’in Kervan Taciri Yorumu

Kitabın yorumu elbette yaşamımızın temeli olan mali değerler üzerine kurulmuştur. Mali disiplini sağlamak, geliri arttırmak, doğru yatırım yapmak, yatırımı kazanca çevirmek ve geleceği güvence altına almayı anlatıyor. Küçük hamleler ve müdahaleler ile geleceği inşa etmenin yolunu yalın ve basit bir yöntem ile bizlere sunuyor. 4000 yıl öncesinden günümüze uzanan, bugün gerek devletlerin emeklilik sistemi gerek bireysel emeklilik sistemi veya kişisel kumbaralarımızla yaptığımız tasarrufların temelini oluşturan bu kanunlar ve yasaların çıkış noktasını ve hikayesini okumak sizleri büyüleyecektir. Kitabın anafikrini özet olarak geçersek; kişisel olarak başarılı bir para kazanma, para yönetimi ve yatırım yöntemi için müthiş bir başlangıç olacaktır.

Babil’in Kervan Taciri Kitap Alıntıları

 • Herkesin istediği şeyi onlar kendileri için sağladırlar; gelecek için gelir.
 • Kahpe Kader, kimseye kalıcı iyilik vermeyen kötü bir tanrıçadır.
 • Gençliğin düşünceleri gökyüzünü aydınlatan meteorlar gibi parlak ışıklardır, ama yaşlılığın bilgeliği duran yıldıza benzer, pırıltıları hiç değişmediği için gemiciler yollarını bulmak için onlara güvenirler.
 • Kazandıklarımın bir bölümünü kendime saklamaya karar verdiğim zaman, zenginliğe giden yolu buldum.
 • Zenginlik ağaç gibidir, küçük bir tohumdan büyür. Biriktirdiğin ilk bakır para senin zenginlik ağacının büyüyeceği tohumdur. O tohumu ne kadar çabuk ekersen ağaç o kadar çabuk büyür. O ağaca ne kadar iyi bakar, suyunu düzenli verirsen, o kadar çabuk oturursun gölgesinde mutlu mutlu.
 • Bir insanın zenginliği kesesinde taşıdığı paralar değildir; oluşturduğu gelir, sürekli olarak kesesine akan ve onu dolduran altınlardır.
 • Bir insan şanslıysa, şansının sınırlarını önceden bilmek olanaksızdır. Onu Fırat’a atın, elinde bir inciyle dışarı çıkacaktır.- Babil Atasözü.
 • Altın onun yasalarını bilenler ve uyanlar içindir
 • Gençlik hırsılıdır. Zenginliğe ve zenginliğin getireceği şeylere sahip olmak için kestirme yolları seçmeyi yeğler.
 • Elindekileri kaybetmek aynı zamanda sonraki kazançlarını da kaybetmek anlamına gelir.
 • Borç almayı borç ödemekten daha çok düşünen kimsenin yakasını bırakmaz kötü talih.
 • Kararlılığın olduğu yerde çıkış yolu bulunur.
 • Harcamak zorunda olmadığı altın ve gümüşü kesesinde saklayan insan ailesine iyilik yapar ve kralına sadıktır. Kesesinde birkaç bakır parası olan insan ailesine ve kralına karşı ilgisizdir. Ama kesesinde hiçbir şey bulunmayan insan ailesine karşı düşüncesiz, kralına karşı sadakatsizdir, kendi yüreği için acıdır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap