Ağrı’da Kar ve Buz Festivali Düzenlendi

Tarih: 11 Mar 2021

Ağrı’da ilk kez düzenlenen ‘Kar ve Buz Festivali’ bugün başladı. Festival kapsamında buzdan yapılan İshak Paşa Sarayı, Hamur Kümbeti, Hazreti Nuh’un Gemisi ve Urartu Kaya mezarı ilgi odağı oldu. Ağrı Belediyesinin koordinesiyle yürütülen, iki gün sürecek olan ve ilk kez düzenlenen ‘Kar ve Buz Festivali’ bugün Küpkıran Kayak Merkezinde düzenlenen program ile başladı.

Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, festival ile Ağrı’nın sahip olduğu güzellikleri çok daha geniş kitlelere tanıtma imkanı bulacağının altını çizdi. Yavuz, “Ağrı dendiğinde ilk akla gelenler Türkiye’nin çatısı Ağrı Dağı ve İshak Paşa Sarayı. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu çaba ve çalışmaların bir parçası olmaktan ve destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Bugün burada bu festivali düzenlediğimiz Küpkıran Kayak Merkezi de bu çabaların bir meyvesi. Turizmin çeşitlenmesi de özel önem verdiğimiz ve bu yönde çalışmalar yürüttüğünüz bir konu. Bu ziyaretimizde Ağrı’mızın da bu anlamda önemli fırsatlar vaat ettiğini bir kez daha yakından görmüş ve değerlendirmiş olduk.” dedi.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ise şunları söyledi: “Turizm anlamında Ağrı’nın çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bugüne kadar belki turizm anlamında çok büyük hamleler yapamadık. Bugün ilimizde Birinci Kar ve Buz Festivalini başlatıyoruz. Bu bizim için bir deneme gibi oldu salgından dolayı. Ama inşallah bu bir başlangıç olur. İnşallah Ağrı bu anlamda hak ettiği yere gelir. Bu işi ilk kez bu yıl gerçekleştiren eşim Gülşah Sayan’ın da başında olduğu Ağrı Eğitim ve Kültür Vakfı’na çok teşekkür ederim. Biz inşallah 2’nci Kar ve Buz Festivalini çok daha güçlü, çok daha ses getiren ve kendi eserlerimizi ve tarihi birikimlerimizi öne çıkaran bir çalışma ile gerçekleştireceğiz.”

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ise, “Genç sanatkar arkadaşlar, üniversitemizdeki hocalar sanat eserleri ortaya koydular. Nuh’un Gemisi hem Türkiye için hem dünya için sembol bir manzara oluşturuyor. Bilginler şöyle demişler; Güney Afrika’nın incisi ne ise Ağrı’nın Ağrı Dağı da odur, Ağrı’nın karı da odur. Bundan sonra inşallah biz Ağrı’nın karını bereket için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sanatsal faaliyetlerde, Ağrı’nın gelişiminde Türkiye’nin tanıtımında da Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi ile beraber inşallah çok daha sanatsal yönü ile de ortaya dökeceğiz.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kayak sporcularının gösterisi ile başlarken katılımcılar, kar ve buzdan yapılan Ağrı’nın önemli turistik mekânlarını temsil eden Hazreti Nuh (Aleyhisselam)’un Gemisi, İshak Paşa Sarayı, Hamur Kümbeti, Urartu Kaya Mezarı gibi yapıları gezerek fotoğraf çekti.

Festival, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Osmanlı Salonunda verilen Dengbêj Doktor Metin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği Korusu sanatçılarından Cengizhan Akar, Nilgün Kızılcı’nın verdiği konserle devam etti. Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan da Ağrı ile ilgili okunan bir türküde düete eşlik etti. (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap