Adıyaman’da 15 Asırlık Mezar Odası Bulundu

Tarih: 12 May 2021

Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Bölükyayla beldesinde iş makinasının çalışması sırasında çöken arazide bin 500 yıllık olduğu belirtilen mezar odası ortaya çıktı.

İçerisinde 7 kişiye ait kemiklerin bulunduğu mezar odası petrol arama aracının çökmesi sonucu ortaya çıktı. Çöken arazide farklı bir yapı olduğunu fark eden köylüler durumu yetkililere bildirdi. Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan Kültür Varlıkları ve Müze Genel Müdürlüğü’nde aldığı izinle kazı çalışmalarına başladı. Yapılan kazı çalışmaları sırasında kum ve çakılların basınçla zaman içerisinde sertleşmesiyle oluşan Konglomera denilen mezar yapısı içerinde bulunan niş (Duvara açılmış oyuk)içerisinde 7 iskelet ortaya çıktı. Nişler içerinde bir su testisi ve çok sayıda çivi ortaya çıktı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan “Bir aracın buradan geçtiği esnada bu mezarın üst örtüsü yıkıldı. Bu oda mezarda yapmış olduğumuz kazı sonucu 3 arcosolium tespit edildi. Toplam 7 bireye ait iskelet bulundu. Kazı sonucu içerisinde çömlekten yapılmış bir testi bulundu. Perre antik Kentten farklı olarak konglomera tipi bir kayaç tipi var. Bu mezar yapısına baktığımızda ve ortaya çıkan testiye baktığımızda mezarların milattan sonra 5’inci yüzyılla tarihlendiğini düşünmekteyiz. Yani günümüzden yaklaşık bin 500 yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.” ifadelerini kullandı. Kazı sonucu ortaya çıkan tarihi kalıntılar Adıyaman Müze Müdürlüğü bünyesinde koruma alındı. (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap