821 Yerleşim Birimine Ulaşım Sağlanmıyor

Tarih: 23 Ara 2020

Doğu Anadolu’da etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle 4 ilde 821 yerleşim biriminin yolu kapandı. Kapanan yolların açılması için çalışmalar sürüyor. Dün aralıklarla etkili olan kar yağışı gece saatlerinden itibaren etkisini artırdı. Kar yağışı nedeniyle köy yolları ulaşıma kapandı, kent merkezlerinde hayat olumsuz etkilendi. Yer yer maddi hasarlı kazalar meydana gelirken, fırtınalı bölgelerde TIR’lar yollarda mahsur kaldı.

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde 224 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirtti. Ekiplerin dün geceden itibaren karla mücadele çalışmalarına başladığını aktaran Kurtkan, yolları kısa sürede açmayı hedeflediklerini ifade etti. Güne karla uyanan vatandaşlar, evlerinin ve iş yerlerinin önünde biriken karları temizlerken, Belediye ve Karayolları ekipleri de kaldırım ve ana caddelerde çalışma yaptıkları görüldü.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kentte dün başlayan kar tipi nedeniyle Bahçesaray’da 70, Başkale’de 22, Çatak’ta 124, Gürpınar’da 30, Erciş’te 12, Çaldıran’da 44, İpekyolu’nda 5, Tuşba’da 5 ve Muradiye’de 60 yerleşim yerinin yolu kapandı. Öte yandan yoğun kar yağışı nedeniyle Van – Bahçesaray kara yolunun da ulaşıma kapandığı bölgede, karla mücadele ekipleri kapalı yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Hakkari ve ilçelerinde de kar nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, kent merkezi ve ilçelerde 22 köy ve 52 mezraya ulaşım sağlanamıyor. Karla mücadele ekipleri kapanan yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Muş merkez ve ilçelerinde yoğun kar nedeniyle merkezde 17, Korkut’ta 10, Bulanık’ta 55, Hasköy’de 1, Varto’da 3 ve Malazgirt’te 65 köy yolunun kapandığını, kapanan 151 köy yolunun ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. (İLKHA)


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap