12nci Adam

Tarih: 15 Nis 2020

Norveç yapımı olan 12inci Adam filmi, 2017’de tarih, savaş, macera ve dram kategorilerinde gösterime girmiştir. Yönetmenliğini Harald Zwart’ın yaptığı filmin başrollerinde ise Thomas Gullestad, Jonathan Rhys Meyers ve Marie Blokhus yer almaktadır. Edinburgh, Lygen, Oslo, Lyngen, Målselv’de çekimi gerçekleştirilen film 135 dakika (2:15 saat) sürerken, filmin IMDB puanı ise 7.4’tür. Pembe Panter, Karete Kid filmlerinin yönetmenliği de yapan Harald Zwart için “bir hayatta kalma draması ve savaş filmi” olarak nitelendirilmiştir.

12nci Adam Film Konusu

12inci Adam filmi, özel eğitim almış 12 Norveç savaş direnişçisinin önemli belgeleri saklayan bir sabotaj eyleminde sonra Alman Nazi askerleri tarafından ele geçirilmesini anlatmaktadır. 12 kişilik ekipte yer alan direnişçilerden 11 tanesini ele geçiren Almanlar, kaçmayı başaran Jan Baalsrud’un peşine düşmektedirler. Jan zorlu kış ve Norveç coğrafyasına karşılık kaçıp, İsveç’e gitmek istemektedir. Fakat bu kaçış oldukça zorlu ve sıkıntı olacaktır.

Kaçışı esnasında yerlilerden yardım alan Jan, gerek ayağının kangren olması gerekse çoğu zaman donma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca yakalanma ve öldürülme riski de sürekli beraberinde gelmektedir. Bu süre zarfından kedinin fareyi kovalaması gibi Alman askerleri tarafından kovalanmaktadır. Ayrıca Jan’ın kaçışı ve Alman askerlerinin kendisini bir türlü bulamaması Norveç halkı tarafından da memnuniyetle karşılanmaktadır.

Jan bu kaçış esnasında zorlu doğa şartları, açlık ve daha fazlasıyla karşı karşıya kalmakta ve sadece bir kayanın altında on gün boyunca yaşamaktadır. Yerliler tarafından kendisine yardım edilerek Norveç-İsveç sınırından geçmesi sağlanacaktır. Bir çoban ve sürüsü ile birlikte, bir kızak üzerinde hiç de kolay olmayan bir şekilde sınırı geçmeyi başaracaktır.

12nci Adam Film Yorumu

Film sadece Jan’ın değil aynı zamanda geriye kalan 11 savaşçının da öldürülmesini sahneye aktarmaktadır. Norveç’in soğuk ve zorlu şartlarında hayatta kalma mücadelesi veren Jan’ın bu serüvenine soluksuz bir şekilde şahitlik edeceksiniz. Sert, soğuk ve acımasız Alman Nazi subaylarının tavrı, yerli halkın Jan’a yardımı ve elbette iyi eğitim almış bir direnişçinin tek başına neler başarabileceğine tanıklık edeceksiniz. Bir kayanın dibinde 10 gün geçirmek, kabuslar görmek ve bozuk bir psikolojinin tüm gerçekliğini seyredeceksiniz.

İyi seyirler dileriz.

12nci Adam Film Oyuncuları

Thomas Gullestad, Jonathan Rhys Meyers, Marie Blokhus, Mads Sjøgård Pettersen, Vegar Hoel, Håkon T. Nielsen, Eirik Risholm Velle, Daniel Frikstad, Eric Dirnes, Alexander Zwart, Torgny Gerhard Aanderaa, Håkon Smeby, Axel Barø Aasen, Ole Victor Corral, Kim Jøran Olsen


Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yap